olejki eteryczne afrodyzjaki

Olejki na miłość – jak stymulować hormony?

Spis treści wpisu

Z tego artykułu dowiesz się, jakie hormony związane są z pożądaniem, zakochaniem i dojrzałą miłością oraz jakie olejki eteryczne z aromatycznych roślin przydadzą się w kontekście życia seksualnego i w związkach partnerskich – co sprawia, że działają jak afrodyzjaki albo wręcz przeciwnie – hamują popęd seksualny. Poza ich fitochemicznymi właściwościami, już sam zapach ma ogromną moc wpływania na nasze stany emocjonalne, mentalne i fizyczne, a wszystko za sprawą tego, jak w ogóle działa zmysł powonienia i czyste, naturalne olejki eteryczne


Krótka historia Walentynek


Tak jak wiele ważnych wątków życia człowieka – i temat miłości należałoby poruszać jak najczęściej, niezależnie od wyznaczonych mu dni w roku. Jednak chcę podzielić się z Wami moją wiedzą na temat hormonów i aromaterapii w tym zakresie z okazji zbliżającego się święta zakochanych, któremu patronuje święty Walenty – męczennik uznany również za patrona umysłowo chorych (co ma spory związek z byciem zakochanym – czytaj dalej:), epileptyków, podróżników czy ludzi dotkniętych plagami. Tradycja kultu miłości w dniu 14 lutego nie jest bardzo stara – podobno została zainicjowana przez Brytyjczyków w XV wieku, którzy zaobserwowali, że tego dnia ptaki dobierają się w pary. Być może jednak jeszcze wcześniejszym źródłem Walentynek jest pogańskie święto płodności.


Czym jest Miłość?

Czym w ogóle jest „miłość”? Każdy z nas może mieć własną definicję tego słowa – wiemy, natomiast, że w momencie zakochania, przywiązania czy trwałej miłości do drugiej osoby wytwarzają się w nas różne hormony.

czym jest miłość - definicja miłości - olejki afrodyzjaki


Pierwsza faza miłości, tzw. pożądanie, aktywuje przede wszystkim żeńskie estrogeny i męski testosteron. Następnym etapem jest zakochanie, w trakcie którego królują monoaminy, czyli dopamina (szczęście) i noradrenalina (ekscytacja), ale również gwałtowny spadek serotoniny (brak snu, skupienia, obsesyjne myśli). Te trzy neuroprzekaźniki kontrolowane są przez fenyloetyloaminę – zwaną „narkotykiem miłości”. Jest ona bardzo podobna do amfetaminy w kontekście struktury i działania, wykazuje bowiem właściwości odurzające i jest odpowiedzialna za euforię, radość, podniecenie i pewność siebie. Jej intensyfikacja powoduje jednak bezsenność, niepokój, zaburzenia łaknienia, brak tchu i koncentracji oraz przyspieszenie bicia serca. Dlatego, patrząc na człowieka z punktu widzenia psychiatrii klinicznej – stan “zakochania” można zaliczyć do zaburzeń psychicznych! Na działanie fenyloetyloaminy uodparniamy się zwykle między 18. miesiącem a 4. rokiem trwania związku – to wtedy wydaje nam się, że nasza relacja się „wypaliła”, nie ma już sensu, bo nie czujemy tej pasji i radości, co kiedyś. Jednak, patrząc na historię i doświadczenia własne, nie na tym polega budowanie relacji partnerskiej na całe życie, o której marzy wiele osób.

Etap dojrzałego, głębokiego kochania – czyli wybrania – danej osoby na partnera życiowego to moment decyzji na stały związek i również temu procesowi towarzyszą konkretne hormony. U kobiet jest to oksytocyna (uruchamia się bardzo szybko, kiedy kobieta poczuje się zadbana, doceniona, adorowana, a w momencie pierwszego stosunku seksualnego podobno już jest “zakochana”, jak twierdzi terapeutka Monika Burzyńska). Ten kobiecy hormon łagodzi stres i ból, mając działanie mocno relaksacyjne. Wywołuje również skurcze macicy podczas porodu, pobudza instynkt macierzyński u matek nowo narodzonych dzieci i wspomaga laktację. Oksytocyna wydzielana jest też pod wpływem pocałunków, pieszczot czy kobiecego orgazmu. Jednak nie tylko u kobiet wytwarza się ten hormon – mężczyznom potrzebna jest oksytocyna w celu osiągnięcia erekcji, która z kolei nie może nastąpić w momencie nadmiaru hormonu. Jej spadek pozwala też na kolejny stan podniecenia seksualnego.Jest jeszcze jeden hormon, bardzo podobny w strukturze do oksytocyny, jednak wykazujący inne działanie: wazopresyna, zwana „hormonem wierności”. Jej stężenie zależy od adrenaliny, kortyzolu i hormonów płciowych. Wytwarzana jest ona bowiem w momencie stresu, przygotowując organizm do walki lub ucieczki, ale tym samym również stosunku seksualnego. Według badań, hormon ten pozwala na zbudowanie mocnej więzi między partnerami, wzmagając ich wzajemną czułość i opiekuńczość, ale i zazdrość – całkiem normalne i zdrowe zjawisko w momencie wyczucia silnej „konkurencji”. W poczuciu szczęścia, bezpieczeństwa i stabilizacji związku pomocne są też inne hormony szczęścia – endorfiny, przynoszące spokój, optymizm, poczucie ciepła i harmonii.


Jak zatem widzisz, stan pożądania, zakochana czy dojrzałej miłości jest bardzo silnie związany z chemią Twojego ciała. W zależności od tego, w którą stronę pragniesz skierować swoją jaźń, dobrze jest uświadomić sobie te procesy i wybrać narzędzia, które dała nam Matka Natura, byśmy mogli świadomie “projektować” chemię swojego ciała i osiągać wybrane rezultaty.


Jeśli zależy Ci na długim, stabilnym, “życiowym” partnerstwie – pamiętaj, że nie jest to zależne jedynie od momentów radości i spokoju, ale przede wszystkim od tego, jak oboje radzicie sobie w sytuacjach kryzysowych i podbramkowych, które generują hormony stresu i często emocje złości, żalu czy bezsilności.  To w takich sytuacjach poznajemy siebie, swojego partnera i mamy szansę zrozumieć, jak nie poddawać się i nie zniechęcać do (wspólnego) życia. Życie jest bowiem usłane sytuacjami „niechcianymi” czy też „niezapowiadanymi”, których nie da się uniknąć – jednak to od Ciebie i Twojego partnera czy partnerki zależy, jak chcecie reagować na trudy i znoje doczesności. I to jest, zdaje się, najważniejsza lekcja życia na Ziemi 🙂


eliksir miłosny - olejki afrodyzjaki naturalne - olejkowa szkoła

Olejki eteryczne jako afrodyzjaki


Poniżej przedstawiam Ci listę olejków eterycznych, które mogą bardzo znacząco wpłynąć na Twój układ hormonalny i w rezultacie – na Twoje myśli, emocje i stan fizyczny. Zawsze piszę o czystych olejkach eterycznych klasy terapeutycznej, takich jak olejki Oilo czy Young Living – takie olejki to jedynie 2-5% z produktów dostępnych na rynku. Są to olejki eteryczne o najszerszym spektrum działania, przebadane klinicznie i chemicznie w kilkudziesięciu instytutach na świecie, destylowane pod niskim ciśnieniem w najniższej możliwej temperaturze, dzięki czemu olejki te posiadają bardzo wysokie częstotliwości fal elektromagnetycznych koherentnych z Twoją fizjonomią – działając nie tylko na to, do czego ich używasz, ale jednocześnie uzupełniając wszelkie inne braki w Twoim organizmie, dotleniając komórki, oczyszczając Twoje ciało z toksyn, przywracając jasność umysłu i równowagę emocjonalną.


UWAGA: kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego, szczególnie tak intensywnego jak olejki, o których piszę w tym artykule.

olejki eteryczne w ciąży - afrodyzjaki w ciąży


Olejki eteryczne na oziębłość seksualną


Oziębłość seksualna jest stanem, w którym człowiek nie ma libido, w rezultacie nie pragnąc stosunku seksualnego lub nie będąc w stanie osiągnąć orgazmu. Może to doprowadzić do uczucia nieszczęścia, braku satysfakcji i przygnębienia, a bardzo często również z tych stanów emocjonalnych wynika. Kobiece “pożądanie” wygasa z wiekiem szybciej niż u mężczyzn z wielu fizycznych i energetycznych przyczyn, a zawsze zamieszane są w to hormony. Jednak dzisiejsza cywilizacja przyczyniła się w ogromny stopniu również do braku libido i impotencji u mężczyzn, czego częstą przyczyną są antydepresanty, leki na nadciśnienie, narkotyki, alkohol i zaniżony poziom testosterony.


Istnieje szereg badań i świadectw historycznych na to, że zapach może wzniecić pożądanie i stworzyć nastrój, który puszcza w niepamięć oziębłość seksualną czy impotencję. Olejek eteryczny z róży damasceńskiej czy olejek jaśminowy stosowane są od starożytności w celu zaintrygowania płci przeciwnej i stworzenia romantycznej atmosfery. Dzięki współczesnej nauce wiemy, że czyste olejki eteryczne bardzo skutecznie stymulują centrum emocjonalne mózgu (przysadka mózgowa – hipokamp). To wyjaśnia, dlaczego olejki eteryczne jakości terapeutycznej mają ogromny potencjał, by przezwyciężyć oziębłość seksualną czy impotencję, bazując na zmianie chemii w mózgu (czyli zmianie emocji).


Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci rozpalić pożądanie, pobudzając do tego mózg i w rezultacie cały organizm:


Olejki dla kobiet

Olejki dla mężczyzn

olejki afrodyzjaki naturalne - olejek amore - olejkowy sklep Oilo


Olejki eteryczne na zahamowanie popędu seksualnego


Jak większość dysfunkcji, tak i nadmierne pożądanie seksualne wynika z zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają człowiekowi kontrolę swojego życia seksualnego, które jest o tyle ponad “proporcje”, że dominuje nad wszystkimi innymi aspektami zdrowego, harmonijnego życia. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to forma zaburzeń obsesyjno-maniakalnych lub manifestacja stanu maniakalnego osób bipolarnych (dwubiegunowość). 

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zaburzenia, z którym nie potrafimy sobie poradzić sami – należy udać się do specjalisty zdrowia w tej dziedzinie. Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci kontrolować Twoje nieokiełznane żądze seksualne, przywracając Twój organizm, umysł i emocje do zdrowej harmonii – zauważ, że na tej liście również jest olejek różany – ma on bowiem działanie bardzo mocno harmonizujące hormony miłości i pożądania, zatem może pomóc zarówno w przypadku oziębłości, jak i nadmiernego pożądania.

eliksir bogini - wenus - olejkowa szkoła

Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top