olejki eteryczne afrodyzjaki

Olejki na miłość – jak stymulować hormony?

Spis treści wpisu

Z tego artykułu dowiesz się, jakie hormony związane są z pożądaniem, zakochaniem i dojrzałą miłością oraz jakie olejki eteryczne z aromatycznych roślin przydadzą się w kontekście życia seksualnego i w związkach partnerskich – co sprawia, że działają jak afrodyzjaki albo wręcz przeciwnie – hamują popęd seksualny. Poza ich fitochemicznymi właściwościami, już sam zapach ma ogromną moc wpływania na nasze stany emocjonalne, mentalne i fizyczne, a wszystko za sprawą tego, jak w ogóle działa zmysł powonienia i czyste, naturalne olejki eteryczne


Krótka historia Walentynek


Tak jak wiele ważnych wątków życia człowieka – i temat miłości należałoby poruszać jak najczęściej, niezależnie od wyznaczonych mu dni w roku. Jednak chcę podzielić się z Wami moją wiedzą na temat hormonów i aromaterapii w tym zakresie z okazji zbliżającego się święta zakochanych, któremu patronuje święty Walenty – męczennik uznany również za patrona umysłowo chorych (co ma spory związek z byciem zakochanym – czytaj dalej:), epileptyków, podróżników czy ludzi dotkniętych plagami. Tradycja kultu miłości w dniu 14 lutego nie jest bardzo stara – podobno została zainicjowana przez Brytyjczyków w XV wieku, którzy zaobserwowali, że tego dnia ptaki dobierają się w pary. Być może jednak jeszcze wcześniejszym źródłem Walentynek jest pogańskie święto płodności.


Czym jest Miłość?

Czym w ogóle jest „miłość”? Każdy z nas może mieć własną definicję tego słowa – wiemy, natomiast, że w momencie zakochania, przywiązania czy trwałej miłości do drugiej osoby wytwarzają się w nas różne hormony.

czym jest miłość - definicja miłości - olejki afrodyzjaki


Pierwsza faza miłości, tzw. pożądanie, aktywuje przede wszystkim żeńskie estrogeny i męski testosteron. Następnym etapem jest zakochanie, w trakcie którego królują monoaminy, czyli dopamina (szczęście) i noradrenalina (ekscytacja), ale również gwałtowny spadek serotoniny (brak snu, skupienia, obsesyjne myśli). Te trzy neuroprzekaźniki kontrolowane są przez fenyloetyloaminę – zwaną „narkotykiem miłości”. Jest ona bardzo podobna do amfetaminy w kontekście struktury i działania, wykazuje bowiem właściwości odurzające i jest odpowiedzialna za euforię, radość, podniecenie i pewność siebie. Jej intensyfikacja powoduje jednak bezsenność, niepokój, zaburzenia łaknienia, brak tchu i koncentracji oraz przyspieszenie bicia serca. Dlatego, patrząc na człowieka z punktu widzenia psychiatrii klinicznej – stan “zakochania” można zaliczyć do zaburzeń psychicznych! Na działanie fenyloetyloaminy uodparniamy się zwykle między 18. miesiącem a 4. rokiem trwania związku – to wtedy wydaje nam się, że nasza relacja się „wypaliła”, nie ma już sensu, bo nie czujemy tej pasji i radości, co kiedyś. Jednak, patrząc na historię i doświadczenia własne, nie na tym polega budowanie relacji partnerskiej na całe życie, o której marzy wiele osób.

Etap dojrzałego, głębokiego kochania – czyli wybrania – danej osoby na partnera życiowego to moment decyzji na stały związek i również temu procesowi towarzyszą konkretne hormony. U kobiet jest to oksytocyna (uruchamia się bardzo szybko, kiedy kobieta poczuje się zadbana, doceniona, adorowana, a w momencie pierwszego stosunku seksualnego podobno już jest “zakochana”, jak twierdzi terapeutka Monika Burzyńska). Ten kobiecy hormon łagodzi stres i ból, mając działanie mocno relaksacyjne. Wywołuje również skurcze macicy podczas porodu, pobudza instynkt macierzyński u matek nowo narodzonych dzieci i wspomaga laktację. Oksytocyna wydzielana jest też pod wpływem pocałunków, pieszczot czy kobiecego orgazmu. Jednak nie tylko u kobiet wytwarza się ten hormon – mężczyznom potrzebna jest oksytocyna w celu osiągnięcia erekcji, która z kolei nie może nastąpić w momencie nadmiaru hormonu. Jej spadek pozwala też na kolejny stan podniecenia seksualnego.Jest jeszcze jeden hormon, bardzo podobny w strukturze do oksytocyny, jednak wykazujący inne działanie: wazopresyna, zwana „hormonem wierności”. Jej stężenie zależy od adrenaliny, kortyzolu i hormonów płciowych. Wytwarzana jest ona bowiem w momencie stresu, przygotowując organizm do walki lub ucieczki, ale tym samym również stosunku seksualnego. Według badań, hormon ten pozwala na zbudowanie mocnej więzi między partnerami, wzmagając ich wzajemną czułość i opiekuńczość, ale i zazdrość – całkiem normalne i zdrowe zjawisko w momencie wyczucia silnej „konkurencji”. W poczuciu szczęścia, bezpieczeństwa i stabilizacji związku pomocne są też inne hormony szczęścia – endorfiny, przynoszące spokój, optymizm, poczucie ciepła i harmonii.


Jak zatem widzisz, stan pożądania, zakochana czy dojrzałej miłości jest bardzo silnie związany z chemią Twojego ciała. W zależności od tego, w którą stronę pragniesz skierować swoją jaźń, dobrze jest uświadomić sobie te procesy i wybrać narzędzia, które dała nam Matka Natura, byśmy mogli świadomie “projektować” chemię swojego ciała i osiągać wybrane rezultaty.


Jeśli zależy Ci na długim, stabilnym, “życiowym” partnerstwie – pamiętaj, że nie jest to zależne jedynie od momentów radości i spokoju, ale przede wszystkim od tego, jak oboje radzicie sobie w sytuacjach kryzysowych i podbramkowych, które generują hormony stresu i często emocje złości, żalu czy bezsilności.  To w takich sytuacjach poznajemy siebie, swojego partnera i mamy szansę zrozumieć, jak nie poddawać się i nie zniechęcać do (wspólnego) życia. Życie jest bowiem usłane sytuacjami „niechcianymi” czy też „niezapowiadanymi”, których nie da się uniknąć – jednak to od Ciebie i Twojego partnera czy partnerki zależy, jak chcecie reagować na trudy i znoje doczesności. I to jest, zdaje się, najważniejsza lekcja życia na Ziemi 🙂


eliksir miłosny - olejki afrodyzjaki naturalne - olejkowa szkoła

Olejki eteryczne jako afrodyzjaki


Poniżej przedstawiam Ci listę olejków eterycznych, które mogą bardzo znacząco wpłynąć na Twój układ hormonalny i w rezultacie – na Twoje myśli, emocje i stan fizyczny. Zawsze piszę o czystych olejkach eterycznych klasy terapeutycznej, takich jak olejki Oilo czy Young Living – takie olejki to jedynie 2-5% z produktów dostępnych na rynku. Są to olejki eteryczne o najszerszym spektrum działania, przebadane klinicznie i chemicznie w kilkudziesięciu instytutach na świecie, destylowane pod niskim ciśnieniem w najniższej możliwej temperaturze, dzięki czemu olejki te posiadają bardzo wysokie częstotliwości fal elektromagnetycznych koherentnych z Twoją fizjonomią – działając nie tylko na to, do czego ich używasz, ale jednocześnie uzupełniając wszelkie inne braki w Twoim organizmie, dotleniając komórki, oczyszczając Twoje ciało z toksyn, przywracając jasność umysłu i równowagę emocjonalną.


UWAGA: kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego, szczególnie tak intensywnego jak olejki, o których piszę w tym artykule.

olejki eteryczne w ciąży - afrodyzjaki w ciąży


Olejki eteryczne na oziębłość seksualną


Oziębłość seksualna jest stanem, w którym człowiek nie ma libido, w rezultacie nie pragnąc stosunku seksualnego lub nie będąc w stanie osiągnąć orgazmu. Może to doprowadzić do uczucia nieszczęścia, braku satysfakcji i przygnębienia, a bardzo często również z tych stanów emocjonalnych wynika. Kobiece “pożądanie” wygasa z wiekiem szybciej niż u mężczyzn z wielu fizycznych i energetycznych przyczyn, a zawsze zamieszane są w to hormony. Jednak dzisiejsza cywilizacja przyczyniła się w ogromny stopniu również do braku libido i impotencji u mężczyzn, czego częstą przyczyną są antydepresanty, leki na nadciśnienie, narkotyki, alkohol i zaniżony poziom testosterony.


Istnieje szereg badań i świadectw historycznych na to, że zapach może wzniecić pożądanie i stworzyć nastrój, który puszcza w niepamięć oziębłość seksualną czy impotencję. Olejek eteryczny z róży damasceńskiej czy olejek jaśminowy stosowane są od starożytności w celu zaintrygowania płci przeciwnej i stworzenia romantycznej atmosfery. Dzięki współczesnej nauce wiemy, że czyste olejki eteryczne bardzo skutecznie stymulują centrum emocjonalne mózgu (przysadka mózgowa – hipokamp). To wyjaśnia, dlaczego olejki eteryczne jakości terapeutycznej mają ogromny potencjał, by przezwyciężyć oziębłość seksualną czy impotencję, bazując na zmianie chemii w mózgu (czyli zmianie emocji).


Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci rozpalić pożądanie, pobudzając do tego mózg i w rezultacie cały organizm:


Olejki dla kobiet

Olejki dla mężczyzn

olejki afrodyzjaki naturalne - olejek amore - olejkowy sklep Oilo


Olejki eteryczne na zahamowanie popędu seksualnego


Jak większość dysfunkcji, tak i nadmierne pożądanie seksualne wynika z zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają człowiekowi kontrolę swojego życia seksualnego, które jest o tyle ponad “proporcje”, że dominuje nad wszystkimi innymi aspektami zdrowego, harmonijnego życia. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to forma zaburzeń obsesyjno-maniakalnych lub manifestacja stanu maniakalnego osób bipolarnych (dwubiegunowość). 

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zaburzenia, z którym nie potrafimy sobie poradzić sami – należy udać się do specjalisty zdrowia w tej dziedzinie. Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci kontrolować Twoje nieokiełznane żądze seksualne, przywracając Twój organizm, umysł i emocje do zdrowej harmonii – zauważ, że na tej liście również jest olejek różany – ma on bowiem działanie bardzo mocno harmonizujące hormony miłości i pożądania, zatem może pomóc zarówno w przypadku oziębłości, jak i nadmiernego pożądania.

eliksir bogini - wenus - olejkowa szkoła

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości jak stosować
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.  Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące

Przeczytaj wpis »
naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
jak działają olejki eteryczne
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Jak działa zmysł węchu? Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą.

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top