olejki dla mężczyzn aromaterapia

Olejki dla mężczyzn

Spis treści wpisu

Odkryj zapachy i olejki eteryczne, które uwielbiają mężczyźni!

W najdawniejszych czasach zapachów nie dzielono na damskie i męskie. Te same substancje aromatyczne stosowały i kobiety, i mężczyźni. Wyraźny podział nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zaczęto produkować perfumy, które były coraz powszechniejszą formą dbania o siebie i zaczęły być przystępne cenowo dla szerszej grupy odbiorców w XIX i XX wieku.

Dzisiaj czuć znaczną różnicę między kompozycjami zapachowymi dla kobiet, dla mężczyzn, a nawet dla dzieci. Co ciekawe – mimo cech wspólnych dla nas jako ludzi, a tym bardziej dla danej płci – jesteśmy istotami o różnych potrzebach, dlatego to my sami – o ile potrafimy czujnie zaobserwować to, co odbieramy zmysłami – najlepiej wybierzemy dla siebie jedzenie, ubrania, kosmetyki czy właśnie zapachy…

Jednak jak wszystkie roślinne substancje – tak i olejki eteryczne mają potężne działanie na naszą psychikę i ciało. Zauważam, że są wśród nich substancje, po które o wiele częściej sięgają mężczyźni w obserwowanej przeze mnie rzeczywistości – i to te olejki eteryczne “dla mężczyzn” opisuję w niniejszej publikacji.

Mam nadzieję, że będzie to istotna pomoc dla tych, którzy szukają swoich zapachów lub pragną obdarować takimi innych. Świat męskich zapachów jest bardzo uziemiający, stabilizujący, a jednocześnie łagodny, dostarczający ogrom energii witalnej i pozwalający wejść w najwyższy potencjał. Tak właśnie czuję tzw. męską energię, która drzemie w każdym z nas!

NUTY CYTRUSOWE

Zapach cytrusów występuje najczęściej w nucie głowy, która odpowiada za świeże, energetyzujące pierwsze wrażenie. To najlższejsze olejki – szybko się ulatniają, ustępując miejsca kolejnym nutom: kwiatowej (serce) i drzewnej (podstawa).

W męskich kompozycjach wykorzystywane są najczęściej nuty cytryny, limonki, bergamotki, grejpfruta czy mandarynki. Wprowadzają one do kompozycji wiosenno-leni, rześki akcent. Nigdy nie ma się ich dość!

Olejek BERGAMOTOWY ~ Citrus bergamia

Bergamotkę kojarzymy głównie z herbatą Earl Grey, której ta nadaje niepowtarzalną tożsamość, jak i z… pierwszą wodą kolońską!

Cytrusowo-kwiatowo pachnący olejek z bergamotki ma dzisiaj wiele zastosowań medycznych – obecnie badany jest w Polskim Instytucie Kardiologicznym na zmniejszenie poziomu cholesterolu – dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, wskazując, że nie ma skuteczniejszego antidotum na ten niechciany cholesterol!

Olejek GREJPFRUTOWY ~ Citrus paradisi

Czysty olejek grejpfrutowy ma bardzo ożywiający i podnoszący na duchu aromat cytrusowy. Nie czuć w nim grama goryczy samego owoca!

To wyrafinowany cytrus, który potrafi orzeźwić nawet najbardziej zachmurzony umysł – pokusiłabym się o określenie “ojciec wśród zapachów cytrusowych”!

NUTY DRZEWNE ~ ŻYWICZNE

Nuty drzewne stanowią najczęściej wzmacniającą bazę kompozycji zapachowej. Uważane są za bardziej szlachetne, eleganckie, głębokie. To dzięki nim kompozycja nabiera ciepłego i jednocześnie klasycznego charakteru. Taki efekt zapewniają, między innymi, drzewo sandałowe, kadzidłowe, cedrowe, sosnowe czy wetiweria pachnąca (która nie jest co prawda drzewem, bo trawą, ale jej aromat zaliczany jest właśnie do nut drzewnych – olejek wetiweriowy destyluje się bowiem z korzenia). Nuty drzewne są raczej stonowane i jako takie doskonale sprawdzają się w męskich perfumach na co dzień – czy to w domu, czy na spotkanie biznesowe. Nic dziwnego, że mężczyźni odnajdują w tych zapachach swoją moc!

Olejek KADZIDŁOWY ~ Boswellia carterii

Olejek kadzidłowy to jeden z najbardziej ulubionych specyfików w aromaterapii, jak i w medycynie konwencjonalnej. Ma bardzo szerokie zastosowanie – naukowcy od lat nie przestają studiować jego przeciwnowotworowych, przeciwdepresyjnych, stymulujących odporność i relaksujących mięśnie właściwości. Od najbardziej odległych czasów kadzidło było niezbędnym elementem rytuałów religijnych, a jego drzewny, pikantny zapach był synonimem boskości.

Olejek SANDAŁOWY ~ Santalum album

Czysty olejek z drzewa sandałowego ma leśny, ciepły, drzewny, balsamiczny zapach, którego skład zapewnia głęboki sen, stabilizuje i sprowadza na ziemię, pomaga usunąć niechciane programy z komórek ciała. Od tysięcy lat olejek sandałowy stosowany jest w kuracjach przeciwzmarszczkowych i nawilżających. Drzewo sandałowe dojrzewa przez trzydzieści lat i dopiero po takim czasie można wydobyć z niego olejek eteryczny!

Olejek CEDROWY ~ Cedrus atlantica

Czysty olejek cedrowy tworzy relaksującą, uspokajającą i kojącą atmosferę, dzięki charakterystycznej, ciepłej, balsamicznej woni. Ten odprężający olejek stosowany był tradycyjnie przez Indian, aby wspomagać duchową łączność. Możesz nim skropić punkty wyczuwania pulsu podczas porannej medytacji czy modlitwy. Wspomaga porost włosów i hamuje ich wypadanie, jednocześnie pomagając zachować młody wygląd skóry, jak wszystkie olejki żywiczne.

Olejek SOSNOWY ~ Pinus sylvestris

Olejek sosnowy ma niezwykle orzeźwiający aromat i nadaje leśnej świeżości każdej kompozycji. Po raz pierwszy zbadana przez Hipokratesa, ojca medycyny zachodniej, sosna działa kojąco na zestresowane mięśnie i stawy podczas masażu. Ma wiele takich samych właściwości jak eukaliptus gałkowy, a działanie obu olejków jest zwiększone po ich zmieszaniu. Ułatwia oddychanie i natychmiast koi umysł.

NUTY ZIOŁOWE & KORZENNE

Można by wymieniać jeszcze wiele nut zapachowych, które wykorzystywane są w kompozycjach dla mężczyzn, np. tytoniowo-skórzane, korzenne, orientalne itd. Jednak jeśli chodzi o zapachy naturalne i bardzo dobrze działające na uniwersalne rozterki czy wyzwania mężczyzn XXI wieku, proponuję spróbować jeszcze kilku bardzo przyjemnych olejków eterycznych, które znajdą swoje zastosowanie w licznych sytuacjach – można je zatem traktować jako niezbędnik każdego człowieka.

Olejek MIĘTOWY ~ Mentha piperita

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma ogrom zastosowań – nic więc dziwnego, że jest podstawowym składnikiem wielu leków. Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych i najbardziej pożądanych roślin leczniczych na uspokojenie niewłaściwego trawienia, a także na spadek wagi! Służy do łagodzenia nudności i innych problemów żołądkowych, ożywia zmysły i chłodzi przepracowane mięśnie (dzięki mentolowi). Czysty olejek miętowy pomaga również usuwać przekrwienie oraz łagodzi bóle głowy. I niesamowicie stawia na nogi, orzeźwiając i dodając energii zarówno fizycznej, jak i umysłowej!

Olejek WETIWERIOWY ~ Vetiveria zizanioides

Pierwsze niuchnięcie olejku wetiweriowego od razu przywodzi na myśl męskie kosmetyki czy perfumy. Jest on bowiem bardzo często wykorzystywany do ich produkcji. Wetiweria, a właściwie olejek z jej korzenia, ma dymny, ziemisty zapach podobny do paczuli z nutą cytryny. Olejek wetiweriowy jest uziemiający, uspokajający i stabilizujący, dzięki czemu pomaga w radzeniu sobie ze stresem oraz w regeneracji po traumie emocjonalnej i szoku, a także pomaga zasnąć tym, którzy niekoniecznie lubią aromat lawendy czy cedru.

Olejek z DRZEWA HERBACIANEGO ~ Melaleuca alternifolia

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, czyli melaleuki skrętolistnej, znany również pod nazwą Melaleuca Alternifolia, jest jednym z najczęściej używanych i szeroko badanych olejków eterycznych, dlatego warto mieć w domowej apteczce. Ponieważ zalety olejku z drzewa herbacianego obejmują właściwości myjące, antybakteryjne i odświeżające, ten wszechstronny olejek może być stosowany do wszystkiego – od domowych środków czyszczących po pielęgnację skóry.

Napisane przez:

Review Your Cart
0
Add Coupon Code
Subtotal

 
Scroll to Top