olejek ylangowy ylang ylang właściwości

Olejek ylangowy – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

OLEJEK YLANGOWY ~ JAGODLIN WONNY ~ Cananga odorata

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania

Legendarna roślina o nazwie ylang ylang, w Polsce nazywana „jagodlin wonny”, o botanicznym imieniu Cananga odorata, ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych zapachów w świecie perfumerii. Naturalny olejek ylangowy ma słodki, romantyczny zapach i właściwości nawilżające, co czyni go kluczowym składnikiem wielu luksusowych produktów do skóry i włosów.  


Zapach olejku ylangowego

Olejek eteryczny z kwiatów ylang ylang ma różne odcienie charakterystycznego, kwiatowego zapachu wytrawnej słodyczy. Może być odbierany jako cieplejszy lub chłodniejszy, słodszy lub bardziej wykwintny, a na jego ostateczny zapach znaczący wpływ mają warunki uprawy rośliny, metoda i czas zbioru oraz sposób destylacji. Im niższa temperatura i ciśnienie w procesie destylacji parowej, tym więcej komponentów fitochemicznych składa się na finalną, głęboką nutę zapachową tego wyjątkowego olejku.

 

Czysty, naturalny olejek eteryczny ylang ylang o najszerszym zastosowaniu terapeutycznym, destylowany jest parowo ze zbieranych ręcznie tuż przed świtem kwiatów drzew ylang ylang. Najcenniejszą wersją olejku ylang ylang jest ta z pierwszej frakcji destylacji. Taki olejek eteryczny wyróżnia się ciepłym, słodkim kwiatowym zapachem, uważanym przez wielu za najpiękniejszy odcień aromatu jagodlinowego. Uznaje się go również za najsilniejszy afrodyzjak spośród wszystkich odmian olejków kwiatowych. 

olejek ylang ylang właściwości jak stosować


Perfumy z olejkiem ylang ylang

Zapach olejku ylang ylang często klasyfikowany jest jako nuta serca, ponieważ wyłania się zwykle w momencie, gdy górne nuty zaczynają się rozpraszać. Olejek jagodlinowy dobrze komponuje się z bardzo wieloma olejkami, jak chociażby bergamotkowym, cynamonowym, geraniowy, grejpfrutowym, kadzidłowym, lawendowym, paczulowym czy wetiwerowym. Dodając olejek ylangowy do kremu czy serum nawilżającego, gorącej kąpieli czy domowej maseczki do włosów, możesz liczyć na głęboki relaks i poczuć się jak w luksusowym spa.

Wypróbuj tych cudownych mieszanek do dyfuzora lub jako serum z olejem bazowym:

Zapach słodkiego relaksu:

Zapach ukojenia i wewnętrznego spokoju:

Zapach skupienia i koncentracji:

ylang ylang oil perfume perfumy ylang - właściwości afrodyzjaki olejkowa szkoła


Właściwości olejku ylangowego

Wśród właściwości czystego olejku jagodlinowego wymienia się: przeciwskurczowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, regulujące pracę serca i rozszerzające naczynia krwionośne. Z tego powodu olejek ylang ylang wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na arytmię serca, palpitacje, zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze, depresję, utratę włosów, a nawet problemy trawienne. Wśród właściwości olejku ylang ylang na organizm wyróżnia się przede wszystkim działanie: przeciwskurczowe rozszerzające naczynia krwionośne przeciwcukrzycowe przeciwzapalne przeciwpasożytnicze regulujące pracę serca

Olejek ylang ylang wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:

 • arytmia serca
 • palpitacje
 • zaburzenia krążenia
 • nadciśnienie tętnicze
 • depresja
 • utrata włosów
 • problemy trawienne
 • niepokój
olejek ylang ylang właściwości


Ylang ylang - kwiat dwóch energii

 

A jak olejek jagodlinowy wpływa na sferę emocjonalno-duchową?

Kiedy wąchamy olejek eteryczny bezpośrednio z buteleczki lub poprzez dyfuzję, niewidoczne gołym okiem molekuły fitochemiczne wydestylowane z rośliny dostają się do części mózgu odpowiedzialnej za emocje, pamięć i podświadomość, czyli do układu limbicznego. 

Mówi się, że olejek ylangowy równoważy tzw. energię męską i żeńską (z medycyny chińskiej: yin yang), które ma każdy, bez względu na płeć. Olejek ten od lat pomaga wielu ludziom poradzić sobie z uczuciem złości i negatywnym nastawieniem do otaczającego świata. Pomaga odbudować wewnętrzny spokój i wpływa na poczucie własnej wartości, jednocześnie poprawiając koncentrację.

Olejek ylangowy słynie z tego, że:

 • balansuje energię męską i żeńską

 • wspomaga praktykę duchową

 • pomaga poradzić sobie z uczuciem złości i negatywnym nastawieniem do otaczającego świata

 • wpływa na poczucie własnej wartości

 • poprawia koncentrację

 • pomaga odbudować pewność siebie i wewnętrzny spokój

 

Skład czystego olejku ylang ylang o wartości terapeutycznej:

 • Germacrene D (14-27%)
 • (E,E)-Alpha-Farnesene (5-23%)
 • Octan benzylu (1-15%)
 • Octan geranylu (2-11%)
 • Beta-Kariofylen (2-19%)
 • Benzoesan benzylu (4-8%)
 • Linalol (2-16%)
 • Param, Cresyl Methyl Ether (0.5-9%)
 • Benzoesan metylu (1-5%)
 • Salicylan benzylu (1-5%)
olejek ylang ylang właściwości i zastosowanie

Jak stosować olejek ylang ylang?

 • MASAŻ: całego ciała (łatwiej rozprowadzić po całym ciele, mieszając z olejem roślinnym), stóp (1-2 krople bez potrzeby rozcieńczania w oleju bazowym), spiętych mięśni (wmasuj, rozciągając i odpuszczając stres).

 • MIEJSCOWO: na skronie, kark, nadgarstki, za uszami i tam, gdzie masz ochotę, rozcieńczając 1-2 krople w oleju roślinnym.

 • KOSMETYK: kilka kropli olejku jagolinowego dodaj do kremu, balsamu, serum, szamponu czy odżywki, aby poprawić wygląd skóry lub włosów, hamując ich wypadanie.

 >>> Sprawdź bezpieczne oleje bazowe w Olejkowym Sklepie!

 

olejek ylang ylang właściwości

Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top