Olejek ylangowy – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

YLANG YLANG - Jagodlin wonny (Cananga odorata)

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania

Legendarna roślina Ylang Ylang, w Polsce nazywana Jagodlin Wonny, o botanicznym imieniu Cananga odorata, ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych zapachów w świecie perfumerii.

Czysty, naturalny olejek eteryczny ylang ylang, tudzież olejek jagodlinowy, destylowany jest parowo ze zbieranych ręcznie tuż przed świtem kwiatów drzew. Najcenniejszą wersją olejku ylang ylang jest ta z pierwszej frakcji destylacji. Taki olejek eteryczny wyróżnia się najładniejszym, najbardziej kwiatowym zapachem. Uważany jest również za najsilniejszy afrodyzjak spośród wszystkich odmian olejków ylang ylang.

Ma słodki, romantyczny aromat i właściwości nawilżające, co czyni go kluczowym składnikiem wielu luksusowych produktów do skóry i włosów.

ZAPACH olejku Ylang Ylang

Olejek eteryczny z kwiatów ylang ylang, w zależności od pory i sposobu zbioru, ma różne odcienie charakterystycznego, kwiatowego zapachu wytrawnej słodyczy, który można rozpoznać w wielu wyrobach perfumeryjnych czy kosmetycznych.

Olejek jagodlinowy może być odbierany jako cieplejszy lub chłodniejszy, słodszy lub bardziej wykwintny, a na jego ostateczny zapach znaczący wpływ mają warunki uprawy rośliny, metoda i czas zbiorów oraz sposób destylacji. Im niższa temperatura i ciśnienie w procesie destylacji, tym więcej komponentów fitochemicznych składa się na finalną, głęboką nutę zapachową.

Nie bez powodu olejek Ylang Ylang działa jak afrodyzjak 🙂

PERFUMY z olejkiem Ylang Ylang

Ylang Ylang jest często klasyfikowany jako nuta serca, ponieważ wyczuwalny jest zwykle w momencie, gdy górne nuty zaczynają się rozpraszać.

Dodając olejek ylangowy do kremu czy serum nawilżającego, gorącej kąpieli czy domowej maseczki do włosów, możemy liczyć na głęboki relaks i poczuć się jak w luksusowym spa.

Olejek jagodlinowy dobrze komponuje się z:

Porpozycje mieszanek do dyfuzora lub domowych perfum:

Zapach słodkiego relaksu:

Zapach ukojenia i wewnętrznego spokoju:

Zapach skupienia i koncentracji:

Olejek eteryczny Ylang Ylang - WŁAŚCIWOŚCI TERAPEUTYCZNE

Jako właściwości czystego olejku jagodlinowego wymienia się:

 • przeciwskurczowe
 • rozszerzające naczynia krwionośne
 • przeciwcukrzycowe
 • przeciwzapalne
 • przeciwpasożytnicze
 • regulujące pracę serca

Olejek ylang ylang wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:

 • arytmia serca
 • palpitacje
 • zaburzenia krążenia
 • nadciśnienie tętnicze
 • depresja
 • utrata włosów
 • problemy trawienne
 • niepokój

YLANG YLANG - kwiat dwóch energii

A jak olejek jagodlinowy wpływa na sferę emocjonalno-duchową?

Kiedy wąchamy olejek eteryczny bezpośrednio z buteleczki lub poprzez dyfuzję, niewidoczne gołym okiem molekuły fitochemiczne wydestylowane z rośliny dostają się do części mózgu odpowiedzialnej za emocje, pamięć i podświadomość, czyli do układu limbicznego.

Olejek ylangowy słynie z tego, że:

 • balansuje energię męską i żeńską
 • wspomaga praktykę duchową
 • pomaga poradzić sobie z uczuciem złości i negatywnym nastawieniem do otaczającego świata
 • wpływa na poczucie własnej wartości
 • poprawia koncentrację
 • pomaga odbudować pewność siebie i wewnętrzny spokój

 

Skład czystego olejku ylang ylang o wartości terapeutycznej:

 • Germacrene D (14-27%)
 • (E,E)-Alpha-Farnesene (5-23%)
 • Octan benzylu (1-15%)
 • Octan geranylu (2-11%)
 • Beta-Kariofylen (2-19%)
 • Benzoesan benzylu (4-8%)
 • Linalol (2-16%)
 • Param, Cresyl Methyl Ether (0.5-9%)
 • Benzoesan metylu (1-5%)
 • Salicylan benzylu (1-5%)

JAK STOSOWAĆ olejek Ylang Ylang?

 • DYFUZJA / INHALACJA: prosto z dłoni, buteleczki lub z dyfuzora >>> SPRAWDŹ najlepsze dyfuzory do aromaterapii
 • MASAŻ: całego ciała (łatwiej rozprowadzić po całym ciele, mieszając z olejem roślinnym), stóp (1-2 krople bez potrzeby rozcieńczania w oleju), spiętych mięśni (wmasuj, rozciągając i odpuszczając stres)
 • MIEJSCOWO: na skronie, kark, nadgarstki, za uszami i tam, gdzie masz ochotę, rozcieńczając 1-2 krople w oleju roślinnym >>> SPRAWDŹ bezpieczne oleje bazowe w Olejkowym Sklepie
 • KOSMETYK: kilka kropli olejku jagolinowego dodaj do kremu, balsamu, serum, szamponu czy odżywki, aby poprawić wygląd skóry lub włosów, hamując ich wypadanie.

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.    Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe,

Przeczytaj wpis »
naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami. Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w przeciwieństwie

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry