OLEJEK YLANGOWY ~ JAGODLIN WONNY ~ Cananga odorata
właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania
Legendarna roślina o nazwie ylang ylang, w Polsce nazywana „jagodlin wonny”, o botanicznym imieniu Cananga odorata, ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych zapachów w świecie perfumerii. Naturalny olejek ylangowy ma słodki, romantyczny zapach i właściwości nawilżające, co czyni go kluczowym składnikiem wielu luksusowych produktów do skóry i włosów.
Zapach olejku ylangowego
Olejek eteryczny z kwiatów ylang ylang ma różne odcienie charakterystycznego, kwiatowego zapachu wytrawnej słodyczy. Może być odbierany jako cieplejszy lub chłodniejszy, słodszy lub bardziej wykwintny, a na jego ostateczny zapach znaczący wpływ mają warunki uprawy rośliny, metoda i czas zbioru oraz sposób destylacji. Im niższa temperatura i ciśnienie w procesie destylacji parowej, tym więcej komponentów fitochemicznych składa się na finalną, głęboką nutę zapachową tego wyjątkowego olejku.
Czysty, naturalny olejek eteryczny ylang ylang o najszerszym zastosowaniu terapeutycznym, destylowany jest parowo ze zbieranych ręcznie tuż przed świtem kwiatów drzew ylang ylang. Najcenniejszą wersją olejku ylang ylang jest ta z pierwszej frakcji destylacji. Taki olejek eteryczny wyróżnia się ciepłym, słodkim kwiatowym zapachem, uważanym przez wielu za najpiękniejszy odcień aromatu jagodlinowego. Uznaje się go również za najsilniejszy afrodyzjak spośród wszystkich odmian olejków kwiatowych.
Perfumy z olejkiem ylang ylang
Zapach olejku ylang ylang często klasyfikowany jest jako nuta serca, ponieważ wyłania się zwykle w momencie, gdy górne nuty zaczynają się rozpraszać. Olejek jagodlinowy dobrze komponuje się z bardzo wieloma olejkami, jak chociażby bergamotkowym, cynamonowym, geraniowy, grejpfrutowym, kadzidłowym, lawendowym, paczulowym czy wetiwerowym.
Dodając olejek ylangowy do kremu czy serum nawilżającego, gorącej kąpieli czy domowej maseczki do włosów, możesz liczyć na głęboki relaks i poczuć się jak w luksusowym spa.
Wypróbuj tych cudownych mieszanek do dyfuzora lub jako serum z olejem bazowym:
Zapach słodkiego relaksu:
- 3 krople olejku sandałowego
- 2 krople olejku lawendowego
- 2 krople olejku ylang ylang
- 2 krople olejku copaiba
- 1 kropla olejku majerankowego
Zapach ukojenia i wewnętrznego spokoju:
- 3 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku z czarnego świerku
- 2 krople olejku ylang ylang
- 1 kropla olejku z rumianku rzymskiego
Zapach skupienia i koncentracji:
- 3 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku cyprysowego
- 2 krople olejku ylang ylang
Właściwości olejku ylangowego
Wśród właściwości czystego olejku jagodlinowego wymienia się: przeciwskurczowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, regulujące pracę serca i rozszerzające naczynia krwionośne. Z tego powodu olejek ylang ylang wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na arytmię serca, palpitacje, zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze, depresję, utratę włosów, a nawet problemy trawienne.
Wśród właściwości olejku ylang ylang na organizm wyróżnia się przede wszystkim działanie:
Wśród właściwości olejku ylang ylang na organizm wyróżnia się przede wszystkim działanie:
- przeciwskurczowe
- rozszerzające naczynia krwionośne
- przeciwcukrzycowe
- przeciwzapalne
- przeciwpasożytnicze
- regulujące pracę serca
Olejek ylang ylang wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:
- arytmia serca
- palpitacje
- zaburzenia krążenia
- nadciśnienie tętnicze
- depresja
- utrata włosów
- problemy trawienne
- niepokój