Właściwości olejku eterycznego z pomarańczy - blog | Olejkowa Szkoła & Sklep

Olejek pomarańczowy – właściwości

Spis treści wpisu

Olejek pomarańczowy ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania


Olejek pomarańczowy, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna. 

Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące spokojnie w ciszy, z dala od zgiełku, chemii, brudu, w swoim naturalnym środowisku posiadają tak czysty, słodki, ciepły i wyrazisty zapach olejku eterycznego, zawartego w skórce owoców. Najlepiej jeszcze, żeby cytrusy, z których pozyskujemy olejek eteryczny, zbierane były ręcznie przez szanujących i kochających je farmerów. Bo energia, w której roślina rośnie i w której destylowany jest olejek eteryczny, utrzymuje się w każdej kropli olejku…

Eteryczny olejek pomarańczowy ze skórki - właściwości OlejkowaSzkola.pl
Drzewko pomaranńczowe - Olejkowa Szkoła

Dlatego tak ważne jest sprawdzanie źródła pochodzenia olejków eterycznych i innych substancji roślinnych, z których chcemy korzystać w celach poprawienia jakości życia, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania wewnętrznego (doustnego) olejków eterycznych spożywczych.

Osobiście używam wyłącznie organicznego olejku pomarańczowego Oilo (https://www.oilo.pl/ – czyli mojej marki rodzinnej, w której upewniamy się, że farmy, z których pozyskujemy olejki stosują ekologiczne i etyczne zasady uprawy i destylacji)  oraz pomarańczowego olejku spożywczego Young Living (https://olejkowysklep.pl/Olejek-pomaranczowy-spozywczy-Young-Living-5-ml).

 

Olejek pomarańczowy – tłoczony na zimno ze skórki czystej, organicznej słodkiej pomarańczy – ma ciepły, soczysty, słodki i orzeźwiający aromat, który w ułamki sekund rozluźnia jakiekolwiek napięcia nerwowe. Świetnie komponuje się z innymi olejkami cytrusowymi jako nuta głowy w kompozycjach zapachowych, a także idealnie dopasowuje się do kwiatowych nut serca, na końcu łącząc się harmonijnie z ciepłymi nutami żywicznymi, np. z olejkiem z kadzidłowca (https://olejkowysklep.pl/Olejek-kadzidlowy-Oilo-Bio-5-ml). Niżej wypisałam piękne kompozycje zapachowe z pomarańczą – wypróbuj je w połączeniu z olejem bazowym lub w dyfuzorze do aromaterapii!

Zapraszam po sprawdzenie oferty: https://olejkowysklep.pl/.

 

Jedną kroplę czystego, organicznego, naturalnego olejku pomarańczowego można naprawdę porównać do czułego, ciepłego dotyku promieni słońca. I myślę sobie, że każda z tych kropli nosi w sobie słońce z innej czasoprzestrzeni – ogień, który płonie wiecznie, ale ciągle jest inny – i ten ogień sprzed kilku miesięcy sprawił, że taki pomarańczowy olejek eteryczny dojrzał, by później znaleźć się w pięknym, tętniącym życiem flakoniku… Jeśli masz taki naturalny olejek pomarańczowy z organicznych upraw, to doskonale wiesz, o czym piszę.

 

Skład czystego olejku pomarańczowego klasy terapeutycznej powinien zawierać orientacyjne ilości:

 
  • d-limonen (85-96%)
  • mircen (0.5-3%)
 

Zapach i aromat olejku pomarańczowego w kompozycjach

Zapach błogiego dotyku słońca:

Zapach nowych początków

Zapach słodkiego relaksu i spokoju

 


Zdrowotne właściwości olejku pomarańczowego

Wśród właściwości olejku pomarańczowego wymienia się:

  • antynowotworowe (bogactwo w aktywny składnik D-limonen, występujący w większości skórek cytrusowych – który, jak wskazuje kilkadziesiąt niezależnych badań, wykazuje zdolność hamowania wzrostu guzów nowotworowych)
  • antyseptyczne (odkażające)
  • uspokajające
  • łagodzące nadmierną nerwowość
  • wspomagające pozytywne myślenie
  • przeciwzakrzepowe
  • stymulujące układ krążenia
  • wspomagające układ oddechowy
  • wspomagające system odpornościowy
  • rozluźniające napięcia mięśniowe


Na co stosować olejek pomarańczowy?

Olejek ze skórki słodkiej pomarańczy wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:
  • arterioskleroza
  • nowotwory
  • nadciśnienie
  • nerwica
  • stany depresyjne
  • stres
  • bezsenność
  • cera tłusta, dojrzała, mieszana (stosować zawsze w rozcieńczeniu z olejem bazowym i uważać z wystawianiem posmarowanej skóry na słońce z uwagi na właściwości fotouczulające w olejkach cytrusowych
  • tłuste włosy
  • cellulit
  • zastój płynów
Olejek pomarańczowy - jak stosować? OlejkowaSzkola.pl

Posłuchaj, co o pomarańczach i olejku pomarańczowym mówi aroma specjalistka Olejkowej Szkoły – Anira Wojan!

Chcesz wiedzieć więcej o aromaterapii?

Sprawdź nasze warsztaty aromaterapeutyczne i nie tylko! A na blogu Olejkowej Szkoły znajdziesz nie tylko ciekawe artykuły, ale również podcasty i filmy o aromaterapii.

Napisane przez:

Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
jak działają olejki eteryczne
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Jak działa zmysł węchu? Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą.

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top