Właściwości olejku eterycznego z pomarańczy - blog | Olejkowa Szkoła & Sklep

Olejek pomarańczowy – właściwości

Spis treści wpisu

Olejek pomarańczowy ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania


Olejek pomarańczowy, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna. 

Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące spokojnie w ciszy, z dala od zgiełku, chemii, brudu, w swoim naturalnym środowisku posiadają tak czysty, słodki, ciepły i wyrazisty zapach olejku eterycznego, zawartego w skórce owoców. Najlepiej jeszcze, żeby cytrusy, z których pozyskujemy olejek eteryczny, zbierane były ręcznie przez szanujących i kochających je farmerów. Bo energia, w której roślina rośnie i w której destylowany jest olejek eteryczny, utrzymuje się w każdej kropli olejku…

Eteryczny olejek pomarańczowy ze skórki - właściwości OlejkowaSzkola.pl
Drzewko pomaranńczowe - Olejkowa Szkoła

Dlatego tak ważne jest sprawdzanie źródła pochodzenia olejków eterycznych i innych substancji roślinnych, z których chcemy korzystać w celach poprawienia jakości życia, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania wewnętrznego (doustnego) olejków eterycznych spożywczych.

Osobiście używam wyłącznie organicznego olejku pomarańczowego Oilo (https://www.oilo.pl/ – czyli mojej marki rodzinnej, w której upewniamy się, że farmy, z których pozyskujemy olejki stosują ekologiczne i etyczne zasady uprawy i destylacji)  oraz pomarańczowego olejku spożywczego Young Living (https://olejkowysklep.pl/Olejek-pomaranczowy-spozywczy-Young-Living-5-ml).

 

Olejek pomarańczowy – tłoczony na zimno ze skórki czystej, organicznej słodkiej pomarańczy – ma ciepły, soczysty, słodki i orzeźwiający aromat, który w ułamki sekund rozluźnia jakiekolwiek napięcia nerwowe. Świetnie komponuje się z innymi olejkami cytrusowymi jako nuta głowy w kompozycjach zapachowych, a także idealnie dopasowuje się do kwiatowych nut serca, na końcu łącząc się harmonijnie z ciepłymi nutami żywicznymi, np. z olejkiem z kadzidłowca (https://olejkowysklep.pl/Olejek-kadzidlowy-Oilo-Bio-5-ml). Niżej wypisałam piękne kompozycje zapachowe z pomarańczą – wypróbuj je w połączeniu z olejem bazowym lub w dyfuzorze do aromaterapii!

Zapraszam po sprawdzenie oferty: https://olejkowysklep.pl/.

 

Jedną kroplę czystego, organicznego, naturalnego olejku pomarańczowego można naprawdę porównać do czułego, ciepłego dotyku promieni słońca. I myślę sobie, że każda z tych kropli nosi w sobie słońce z innej czasoprzestrzeni – ogień, który płonie wiecznie, ale ciągle jest inny – i ten ogień sprzed kilku miesięcy sprawił, że taki pomarańczowy olejek eteryczny dojrzał, by później znaleźć się w pięknym, tętniącym życiem flakoniku… Jeśli masz taki naturalny olejek pomarańczowy z organicznych upraw, to doskonale wiesz, o czym piszę.

 

Skład czystego olejku pomarańczowego klasy terapeutycznej powinien zawierać orientacyjne ilości:

 
  • d-limonen (85-96%)
  • mircen (0.5-3%)
 

Zapach i aromat olejku pomarańczowego w kompozycjach

Zapach błogiego dotyku słońca:

Zapach nowych początków

Zapach słodkiego relaksu i spokoju

 


Zdrowotne właściwości olejku pomarańczowego

Wśród właściwości olejku pomarańczowego wymienia się:

  • antynowotworowe (bogactwo w aktywny składnik D-limonen, występujący w większości skórek cytrusowych – który, jak wskazuje kilkadziesiąt niezależnych badań, wykazuje zdolność hamowania wzrostu guzów nowotworowych)
  • antyseptyczne (odkażające)
  • uspokajające
  • łagodzące nadmierną nerwowość
  • wspomagające pozytywne myślenie
  • przeciwzakrzepowe
  • stymulujące układ krążenia
  • wspomagające układ oddechowy
  • wspomagające system odpornościowy
  • rozluźniające napięcia mięśniowe


Na co stosować olejek pomarańczowy?

Olejek ze skórki słodkiej pomarańczy wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:
  • arterioskleroza
  • nowotwory
  • nadciśnienie
  • nerwica
  • stany depresyjne
  • stres
  • bezsenność
  • cera tłusta, dojrzała, mieszana (stosować zawsze w rozcieńczeniu z olejem bazowym i uważać z wystawianiem posmarowanej skóry na słońce z uwagi na właściwości fotouczulające w olejkach cytrusowych
  • tłuste włosy
  • cellulit
  • zastój płynów
Olejek pomarańczowy - jak stosować? OlejkowaSzkola.pl

Posłuchaj, co o pomarańczach i olejku pomarańczowym mówi aroma specjalistka Olejkowej Szkoły – Anira Wojan!

Chcesz wiedzieć więcej o aromaterapii?

Sprawdź nasze warsztaty aromaterapeutyczne i nie tylko! A na blogu Olejkowej Szkoły znajdziesz nie tylko ciekawe artykuły, ale również podcasty i filmy o aromaterapii.

Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top