mięta pieprzowa olejek eteryczny właściwości

Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

OLEJEK MIĘTOWY ~ MIĘTA PIEPRZOWA ~ Mentha piperita

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania

 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej to jeden z trzech olejkowych must-have’ów (czyli coś, co „trzeba mieć”). Dlaczego? W tym artykule odkrywam ku temu wiele powodów. Ale zacznijmy od początku.

 

Mięta pieprzowa (Mentha piperita), ang. peppermint, to spontaniczny mieszaniec międzygatunkowy mięty nadwodnej (Mentha aquatica) i mięty zielonej (Mentha spicata) powstały prawdopodobnie w Anglii i tam wprowadzony do uprawy w XVIII wieku.

 

Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych i najbardziej pożądanych roślin leczniczych na złagodzenie dolegliwości trawiennych. Używana przez Indian amerykańskich, Chińczyków i Egipcjan, mięta pieprzowa wspomaga jednak nie tylko układ pokarmowy, ale również układ oddechowy czy układ krążenia. A co więcej – ma tzw. PODWÓJNE DZIAŁANIE, czyli zarówno ochładza, jak i rozgrzewaPoza tym balansuje różne stany umysłu – energetyzując i pomagając podjąć lepsze decyzje.

olejek z mięty pieprzowej właściwości - olejkowa szkoła

 

Lekarz wojskowy dr Jean Valnet, uznany za ojca fitoterapii (czyli terapii roślinnych), leczący żołnierzy podczas II wojny światowej, z pasją i zachwytem badał olejki eteryczne, zainspirowany odkryciami fracuskiego chemika Rene Maurice-Gattefosse. To doktor Valnet jako pierwszy przebadał klinicznie olejek z mięty pieprzowej w kontekście funkcjonowania wątroby i systemu oddechowegoZ kolei dr Alan Hirsch przestudiował bezpośrednie działanie olejku z mięty pieprzowej na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie sytości, który uaktywnia uczucie pełnego brzucha po zażyciu posiłku. Okazuje się, że czysty olejek miętowy to jeden z ważniejszych stymulantów trawienia! Badań klinicznych nad olejkiem z mięty pieprzowej jest o wiele więcej – do niektórych z nich odwołuję się w tej publikacji.

 

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najbardziej uniwersalnych naturalnych specyfików – a także jeden z najlepiej przebadanych klinicznie olejków eterycznych. Jego aromat znany jest wszystkim już od dziecka: napary miętowe, krople żołądkowe, Amol czy różne maści z dodatkiem mięty na zatkane zatoki, gorączkę, a nawet obolałe mięśnie możemy uznać za jeden z głównych aromatów dzieciństwa.


Ważne jest, aby pamiętać, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest intensywny i znacznie bardziej skoncentrowany niż inne olejki eteryczne. Miejscowe stosowanie olejku z mięty pieprzowej bez rozcieńczenia jest ogólnie bezpieczne, chociaż nie zaleca się stosowania u małych dzieci bez rozcieńczenia olejem bazowym (przeczytaj poniżej uwagi dotyczące stosowania olejku z mięty pieprzowej).


Cała roślina zawiera mentol – związek organiczny o lokalnych właściwościach znieczulających, który zapewnia wspaniałe uczucie chłodzenia, a jednocześnie naturalnie łagodzi dyskomfort. Jednak, tak jak wspomniałam, olejek miętowy może jednocześnie rozgrzać w przypadku dreszczy czy wyziębienia organizmu. To pierwszy argument za tym, by mieć go w swojej podręcznej apteczce.


Aromatyczny i odświeżający zapach mięty pieprzowej

zapach mięty - olejek miętowy - olejkowa szkoła

Zapach czystego olejku z mięty pieprzowej to bardzo orzeźwiająca, pobudzająca, silnie skoncentrowana i mocno wpływająca na nasz odbiór wersja znanego zapachu liści mięty pieprzowej. Jedna kropla olejku z mięty pieprzowej o wartości terapeutycznej to moc ok. 30 torebek suszu miętowego do zaparzania. I, oczywiście, ma ona nieco inny skład fitochemiczny niż mięta ususzona czy nawet świeża – a co za tym idzie, trochę inne właściwości.

 Spróbuj tych kompozycji aromaterapeutycznych w dyfuzorze:

Zapach świeżej lekkości bytu

Zapach łatwego oddechu

Zapach energii do wszystkiegoWłaściwości olejku eterycznego z mięty pieprzowej

Jako właściwości terapeutyczne czystego olejku z mięty pieprzowej wymienia się:

 • przeciwzapalne
 • przeciwnowotworowe
 • przeciwpasożytnicze
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwwirusowe
 • przeciwgrzybicze
 • przeciwbólowe
 • hamujące apetyt
 • stymulujące trawienie i pracę woreczka żółciowego
Na co stosować olejek miętowy?


Olejek z mięty pieprzowej wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:

 

 • reumatyzm, artretyzm, rwa kulszowa, bóle stawów i mięśni

 • infekcje dróg oddechowych (suchy kaszel, astma, zapalenie płuc, gruźlica)

 • nieżyt nosa, zatkane zatoki, alergie zatykające nos

 • przeziębienie, wyziębienie organizmu, dreszcze, gorączka (balansuje temperaturę ciała)

 • otyłość (hamuje apetyt – *badania Hirsch and Gomez, 1995)

 • detoks – mięta pieprzowa pobudza drenaż układu limfatycznego, co pomaga zmniejszyć obrzęk i pozbyć się toksyn z organizmu

 • infekcje wirusowe (opryszczka, półpasiec, wirus brodawczaka ludzkiego itd)

 • infekcje grzybiczne, np. kandydoza

 • problemy trawienne, mdłości, choroba lokomocyjna, skurcze jelit, zgaga, kolka, biegunka, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, wrzody żołądka (mięta pieprzowa zwiększa kwasowość żołądka)

 • bóle głowy, zawroty głowy (migreny gastryczne i te wywołane zbyt niskim ciśnieniem – ponieważ w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia zalecam sięgnąć po olejek lawendowy!) – badania na Uniwersytecie Kiel

 • bóle menstruacyjne, nieregularny cykl menstruacyjny

 • bóle zębów, nieświeży oddech

 • zmęczenie, znużenie, brak skupienia, otępienie – mięta Cię pobudzi i skoncentruje!

 • kondycja skóry (swędzenie, żylaki, egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), potliwość

 • skolioza / lumbago tudzież heksenszus i różne inne problemy z plecami

 • zakwasy, przegrzane mięśnie, bóle mięśniowe

Olejek z mięty pieprzowej - wpływ na umysł i emocje

 • oczyszcza i stymuluje pracę umysłu
 • wspomaga koncentrację, pamięć
 • podnosi po wstrząsach psychicznych
 • pomaga wyjść z depresji, napięć nerwowych

Inne zastosowania olejku z mięty pieprzowej

Orientacyjny skład naturalnego olejku z mięty pieprzowej jakości terapeutycznej

 • Mentol (25-50%)
 • Menton (12-44%)
 • Menthofuran (0.5-5%)
 • 1.8-Cyneol (Eukaliptol) (1-8%)
 • Isomenthone (1-7%)
 • Neomenthol (1.5-7%)
 • Pulegone (0.5-3%)
 • Octan mentylu (1-18%)
mięta pieprzowa właściwości - olejkowa szkoła


Jak stosować olejek z mięty pieprzowej?

 • zwykle jest wystarczająco delikatny w kontakcie ze skórą, ale na wszelki wypadek rozcieńczaj olejek z mięty pieprzowej w proporcji 1:1 z olejem bazowym przy aplikacji na skórę
 • smaruj skórę miejscowo 1-2 krople na potrzebującą część skóry, brzuch lub skronie; również na czakry lub punkty VitaFlex na stopach
 • masuj całe ciało , stopy, spięte mięśnie w połączeniu z olejem bazowym
 • inhaluj prosto z dłoni, buteleczki lub z dyfuzora >>> Sprawdź nasze profesjonalne dyfuzory do aromaterapii
 • przyjmuj doustnie olejek miętowy spożywczy w kapsułkach roślinnych sprawdzonego pochodzenia lub dodaj kroplę olejku miętowego do wybranej potrawy, sosu czy koktajlu
 • dodaj kroplę olejku miętowego do wody – energicznie zamieszaj i pij, żeby się odświeżyć i wspomóc trawienie
 • nałóż 1-2 krople spożywczego olejku miętowego na język w celu poprawy koncentracji, obudzenia się, wspomożenia pamięci
 • na chorobę lokomocyjną: wmasuj kilka kropel w okolice brzucha, wewnątrz nadgarstków i wdychaj, a także wkropl 2-3 krople do dyfuzora samochodowego
 • koryguj arytmię serca, używając olejku podczas kąpieli lub masażu
 • płucz jamę ustną i gardło dla świeżego oddechu i dezynfekcji

UWAGA:

Nie stosuj olejku miętowego u dzieci poniżej 1,5 roku życia.

Unikaj kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, wrażliwą skórą, świeżymi ranami i oparzeniami.


Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości jak stosować
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.  Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące

Przeczytaj wpis »
naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
jak działają olejki eteryczne
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Jak działa zmysł węchu? Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą.

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top