Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

Olejek miętowy ~ MIĘTA PIEPRZOWA (Mentha piperita)

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej to jeden z trzech olejkowych must-have’ów (czyli coś, co „trzeba mieć”). Dlaczego? W tym artykule odkrywam ku temu wiele powodów. Ale zacznijmy od początku.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita), ang. peppermint, to spontaniczny mieszaniec międzygatunkowy mięty nadwodnej (Mentha aquatica) i mięty zielonej (Mentha spicata) powstały prawdopodobnie w Anglii i tam wprowadzony do uprawy w XVIII wieku.

Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych i najbardziej pożądanych roślin leczniczych na uspokojenie trawienia. Używana przez Indian amerykańskich, Chińczyków i Egipcjan, mięta pieprzowa wspomaga jednak nie tylko układ pokarmowy, ale również układ oddechowy czy układ krążenia. A co więcej – ma tzw. PODWÓJNE DZIAŁANIE, czyli zarówno ochładza, jak i rozgrzewa!

Poza tym balansuje różne stany umysłu – energetyzując i pozwalając podjąć najlepsze decyzje.

Lekarz wojskowy dr Jean Valnet, uznany za ojca fitoterapii (czyli terapii roślinnych), leczący żołnierzy podczas II wojny światowej, z pasją i zachwytem badał olejki eteryczne, zainspirowany odkryciami fracuskiego chemika Rene Maurice-Gattefosse. To doktor Valnet jako pierwszy przebadał klinicznie olejek z mięty pieprzowej w kontekście funkcjonowania wątroby i systemu oddechowego.

Z kolei dr Alan Hirsch przestudiował bezpośrednie działanie olejku z mięty pieprzowej na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie sytości, który uaktywnia uczucie pełnego brzucha po zażyciu posiłku. Okazuje się, że czysty olejek miętowy to jeden z ważniejszych stymulantów trawienia!

Badań klinicznych nad olejkiem z mięty pieprzowej jest o wiele więcej – do niektórych z nich odwołuję się w tej publikacji.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najbardziej uniwersalnych naturalnych specyfików – a także jeden z najlepiej przebadanych klinicznie olejków eterycznych. Jego aromat znany jest wszystkim już od dziecka: napary miętowe, krople żołądkowe, Amol czy różne maści z dodatkiem mięty na zatkane zatoki, gorączkę, a nawet obolałe mięśnie możemy uznać za jeden z głównych aromatów dzieciństwa.

Ważne jest, aby pamiętać, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest intensywny i znacznie bardziej skoncentrowany niż inne olejki eteryczne. Miejscowe stosowanie olejku z mięty pieprzowej bez rozcieńczenia jest ogólnie bezpieczne, chociaż nie zaleca się stosowania u małych dzieci bez rozcieńczenia olejem bazowym (przeczytaj poniżej uwagi dotyczące stosowania olejku z mięty pieprzowej).

Cała roślina zawiera mentol – związek organiczny o lokalnych właściwościach znieczulających, który zapewnia wspaniałe uczucie chłodzenia, a jednocześnie naturalnie łagodzi dyskomfort. Jednak, tak jak wspomniałam, olejek miętowy może jednocześnie rozgrzać w przypadku dreszczy czy wyziębienia organizmu. To pierwszy argument za tym, by mieć go w swojej podręcznej apteczce.

ZAPACH ~ AROMAT mięty pieprzowej

Zapach czystego olejku z mięty pieprzowej to bardzo orzeźwiająca, pobudzająca, silnie skoncentrowana i mocno wpływająca na nasz odbiór wersja znanego zapachu liści mięty pieprzowej. Jedna kropla olejku z mięty pieprzowej o wartości terapeutycznej to moc ok. 30 torebek suszu miętowego do zaparzania. I, oczywiście, ma ona nieco inny skład fitochemiczny niż mięta ususzona czy nawet świeża – a co za tym idzie, trochę inne właściwości.

Propozycje mieszanek do dyfuzora lub domowych perfum

Zapach świeżej lekkości bytu:

Zapach łatwego oddechu:

Zapach energii do wszystkiego:

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

WŁAŚCIWOŚCI TERAPEUTYCZNE, ZASTOSOWANIE

Jako właściwości terapeutyczne czystego olejku z mięty pieprzowej wymienia się:

 • przeciwzapalne
 • przeciwnowotworowe
 • przeciwpasożytnicze
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwwirusowe
 • przeciwgrzybicze
 • przeciwbólowe
 • hamujące apetyt
 • stymulujące trawienie i pracę woreczka żółciowego

Olejek z mięty pieprzowej wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:

 • reumatyzm, artretyzm, rwa kulszowa, bóle stawów i mięśni
 • infekcje dróg oddechowych (suchy kaszel, astma, zapalenie płuc, gruźlica)
 • nieżyt nosa, zatkane zatoki, alergie zatykające nos
 • przeziębienie, wyziębienie organizmu, dreszcze, gorączka (balansuje temperaturę ciała)
 • otyłość (hamuje apetyt – badania Hirsch and Gomez, 1995)
 • detoks – mięta pieprzowa pobudza drenaż układu limfatycznego, co pomaga zmniejszyć obrzęk i pozbyć się toksyn z organizmu
 • infekcje wirusowe (opryszczka, półpasiec, wirus brodawczaka ludzkiego itd)
 • infekcje grzybiczne, np. kandydoza
 • problemy trawienne, mdłości, choroba lokomocyjna, skurcze jelit, zgaga, kolka, biegunka, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, wrzody żołądka (mięta pieprzowa zwiększa kwasowość żołądka)
 • bóle głowy, zawroty głowy (migreny gastryczne i te wywołane zbyt niskim ciśnieniem – ponieważ w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia zalecam sięgnąć po olejek lawendowy!) – badania na Uniwersytecie Kiel
 • bóle menstruacyjne, nieregularny cykl menstruacyjny
 • bóle zębów, nieświeży oddech
 • zmęczenie, znużenie, brak skupienia, otępienie – mięta Cię pobudzi i skoncentruje!
 • kondycja skóry (swędzenie, żylaki, egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), potliwość
 • skolioza / lumbago tudzież heksenszus i różne inne problemy z plecami
 • zakwasy, przegrzane mięśnie, bóle mięśniowe

Olejek z mięty pieprzowej a STAN UMYSŁU

 • oczyszcza i stymuluje pracę umysłu
 • wspomaga koncentrację, pamięć – badania Barker, et al., 2003
 • podnosi po wstrząsach psychicznych
 • pomaga wyjść z depresji, napięć nerwowych

Olejek z mięty pieprzowej ~ INNE ZASTOSOWANIA

Skład czystego olejku z mięty pieprzowej o wartości terapeutycznej:

 • Mentol (25-50%)
 • Menton (12-44%)
 • Menthofuran (0.5-5%)
 • 1.8-Cyneol (Eukaliptol) (1-8%)
 • Isomenthone (1-7%)
 • Neomenthol (1.5-7%)
 • Pulegone (0.5-3%)
 • Octan mentylu (1-18%)

JAK STOSOWAĆ olejek miętowy?

 • rozcieńczaj olejek z mięty pieprzowej w proporcji 1:2 z olejem bazowym
 • smaruj skórę miejscowo 1-2 krople na potrzebującą część skóry, brzuch lub skronie; również na czakry lub punkty VitaFlex na stopach
 • masuj z olejem bazowym całe ciało , stopy, spięte mięśnie
 • inhaluj prosto z dłoni, buteleczki lub z dyfuzora >>> SPRAWDŹ najlepsze dyfuzory do aromaterapii (na hamowanie apetytu 5-10x dziennie)
 • przyjmuj doustnie w kapsułkach roślinnych sprawdzonego pochodzenia – oczywiście wyłącznie czysty olejek z mięty pieprzowej, oznaczony jako suplement diety, jak ten
 • dodaj kroplę lub dwie do wody, żeby się odświeżyć i wspomóc swoje trawienie – po wlaniu olejku, dokładnie rozmieszaj go z płynem, żeby ta kropla nie zawiesiła się w 1 miejscu, bo możesz doznać miętowego szoku
 • nałóż 1-2 krople na język w celu poprawy koncentracji, obudzenia się, wspomożenia pamięci
 • na chorobę lokomocyjną: wmasuj kilka kropel w okolice brzucha, wewnątrz nadgarstków i wdychaj, a także wkropl 2-3 krople do dyfuzora samochodowego
 • koryguj arytmię serca, używając olejku podczas kąpieli lub masażu – mięta pieprzowa tonizuje też serce!
 • płucz jamę ustną i gardło dla świeżego oddechu czy eliminację infkecji

UWAGA:

Nie stosuj u dzieci poniżej 1,5 roku życia.

Unikaj kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, wrażliwą skórą, świeżymi ranami i oparzeniami.

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.    Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe,

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry