mięta pieprzowa olejek eteryczny właściwości

Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

OLEJEK MIĘTOWY ~ MIĘTA PIEPRZOWA ~ Mentha piperita

właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania

 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej to jeden z trzech olejkowych must-have’ów (czyli coś, co „trzeba mieć”). Dlaczego? W tym artykule odkrywam ku temu wiele powodów. Ale zacznijmy od początku.

 

Mięta pieprzowa (Mentha piperita), ang. peppermint, to spontaniczny mieszaniec międzygatunkowy mięty nadwodnej (Mentha aquatica) i mięty zielonej (Mentha spicata) powstały prawdopodobnie w Anglii i tam wprowadzony do uprawy w XVIII wieku.

 

Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych i najbardziej pożądanych roślin leczniczych na złagodzenie dolegliwości trawiennych. Używana przez Indian amerykańskich, Chińczyków i Egipcjan, mięta pieprzowa wspomaga jednak nie tylko układ pokarmowy, ale również układ oddechowy czy układ krążenia. A co więcej – ma tzw. PODWÓJNE DZIAŁANIE, czyli zarówno ochładza, jak i rozgrzewaPoza tym balansuje różne stany umysłu – energetyzując i pomagając podjąć lepsze decyzje.

olejek z mięty pieprzowej właściwości - olejkowa szkoła

 

Lekarz wojskowy dr Jean Valnet, uznany za ojca fitoterapii (czyli terapii roślinnych), leczący żołnierzy podczas II wojny światowej, z pasją i zachwytem badał olejki eteryczne, zainspirowany odkryciami fracuskiego chemika Rene Maurice-Gattefosse. To doktor Valnet jako pierwszy przebadał klinicznie olejek z mięty pieprzowej w kontekście funkcjonowania wątroby i systemu oddechowegoZ kolei dr Alan Hirsch przestudiował bezpośrednie działanie olejku z mięty pieprzowej na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie sytości, który uaktywnia uczucie pełnego brzucha po zażyciu posiłku. Okazuje się, że czysty olejek miętowy to jeden z ważniejszych stymulantów trawienia! Badań klinicznych nad olejkiem z mięty pieprzowej jest o wiele więcej – do niektórych z nich odwołuję się w tej publikacji.

 

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najbardziej uniwersalnych naturalnych specyfików – a także jeden z najlepiej przebadanych klinicznie olejków eterycznych. Jego aromat znany jest wszystkim już od dziecka: napary miętowe, krople żołądkowe, Amol czy różne maści z dodatkiem mięty na zatkane zatoki, gorączkę, a nawet obolałe mięśnie możemy uznać za jeden z głównych aromatów dzieciństwa.


Ważne jest, aby pamiętać, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest intensywny i znacznie bardziej skoncentrowany niż inne olejki eteryczne. Miejscowe stosowanie olejku z mięty pieprzowej bez rozcieńczenia jest ogólnie bezpieczne, chociaż nie zaleca się stosowania u małych dzieci bez rozcieńczenia olejem bazowym (przeczytaj poniżej uwagi dotyczące stosowania olejku z mięty pieprzowej).


Cała roślina zawiera mentol – związek organiczny o lokalnych właściwościach znieczulających, który zapewnia wspaniałe uczucie chłodzenia, a jednocześnie naturalnie łagodzi dyskomfort. Jednak, tak jak wspomniałam, olejek miętowy może jednocześnie rozgrzać w przypadku dreszczy czy wyziębienia organizmu. To pierwszy argument za tym, by mieć go w swojej podręcznej apteczce.


Aromatyczny i odświeżający zapach mięty pieprzowej

zapach mięty - olejek miętowy - olejkowa szkoła

Zapach czystego olejku z mięty pieprzowej to bardzo orzeźwiająca, pobudzająca, silnie skoncentrowana i mocno wpływająca na nasz odbiór wersja znanego zapachu liści mięty pieprzowej. Jedna kropla olejku z mięty pieprzowej o wartości terapeutycznej to moc ok. 30 torebek suszu miętowego do zaparzania. I, oczywiście, ma ona nieco inny skład fitochemiczny niż mięta ususzona czy nawet świeża – a co za tym idzie, trochę inne właściwości.

 Spróbuj tych kompozycji aromaterapeutycznych w dyfuzorze:

Zapach świeżej lekkości bytu

Zapach łatwego oddechu

Zapach energii do wszystkiegoWłaściwości olejku eterycznego z mięty pieprzowej

Jako właściwości terapeutyczne czystego olejku z mięty pieprzowej wymienia się:

 • przeciwzapalne
 • przeciwnowotworowe
 • przeciwpasożytnicze
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwwirusowe
 • przeciwgrzybicze
 • przeciwbólowe
 • hamujące apetyt
 • stymulujące trawienie i pracę woreczka żółciowego
Na co stosować olejek miętowy?


Olejek z mięty pieprzowej wzmiankowany jest w literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jako środek pomocny na następujące dolegliwości zdrowotne:

 

 • reumatyzm, artretyzm, rwa kulszowa, bóle stawów i mięśni

 • infekcje dróg oddechowych (suchy kaszel, astma, zapalenie płuc, gruźlica)

 • nieżyt nosa, zatkane zatoki, alergie zatykające nos

 • przeziębienie, wyziębienie organizmu, dreszcze, gorączka (balansuje temperaturę ciała)

 • otyłość (hamuje apetyt – *badania Hirsch and Gomez, 1995)

 • detoks – mięta pieprzowa pobudza drenaż układu limfatycznego, co pomaga zmniejszyć obrzęk i pozbyć się toksyn z organizmu

 • infekcje wirusowe (opryszczka, półpasiec, wirus brodawczaka ludzkiego itd)

 • infekcje grzybiczne, np. kandydoza

 • problemy trawienne, mdłości, choroba lokomocyjna, skurcze jelit, zgaga, kolka, biegunka, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, wrzody żołądka (mięta pieprzowa zwiększa kwasowość żołądka)

 • bóle głowy, zawroty głowy (migreny gastryczne i te wywołane zbyt niskim ciśnieniem – ponieważ w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia zalecam sięgnąć po olejek lawendowy!) – badania na Uniwersytecie Kiel

 • bóle menstruacyjne, nieregularny cykl menstruacyjny

 • bóle zębów, nieświeży oddech

 • zmęczenie, znużenie, brak skupienia, otępienie – mięta Cię pobudzi i skoncentruje!

 • kondycja skóry (swędzenie, żylaki, egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), potliwość

 • skolioza / lumbago tudzież heksenszus i różne inne problemy z plecami

 • zakwasy, przegrzane mięśnie, bóle mięśniowe

Olejek z mięty pieprzowej - wpływ na umysł i emocje

 • oczyszcza i stymuluje pracę umysłu
 • wspomaga koncentrację, pamięć
 • podnosi po wstrząsach psychicznych
 • pomaga wyjść z depresji, napięć nerwowych

Inne zastosowania olejku z mięty pieprzowej

Orientacyjny skład naturalnego olejku z mięty pieprzowej jakości terapeutycznej

 • Mentol (25-50%)
 • Menton (12-44%)
 • Menthofuran (0.5-5%)
 • 1.8-Cyneol (Eukaliptol) (1-8%)
 • Isomenthone (1-7%)
 • Neomenthol (1.5-7%)
 • Pulegone (0.5-3%)
 • Octan mentylu (1-18%)
mięta pieprzowa właściwości - olejkowa szkoła


Jak stosować olejek z mięty pieprzowej?

 • zwykle jest wystarczająco delikatny w kontakcie ze skórą, ale na wszelki wypadek rozcieńczaj olejek z mięty pieprzowej w proporcji 1:1 z olejem bazowym przy aplikacji na skórę
 • smaruj skórę miejscowo 1-2 krople na potrzebującą część skóry, brzuch lub skronie; również na czakry lub punkty VitaFlex na stopach
 • masuj całe ciało , stopy, spięte mięśnie w połączeniu z olejem bazowym
 • inhaluj prosto z dłoni, buteleczki lub z dyfuzora >>> Sprawdź nasze profesjonalne dyfuzory do aromaterapii
 • przyjmuj doustnie olejek miętowy spożywczy w kapsułkach roślinnych sprawdzonego pochodzenia lub dodaj kroplę olejku miętowego do wybranej potrawy, sosu czy koktajlu
 • dodaj kroplę olejku miętowego do wody – energicznie zamieszaj i pij, żeby się odświeżyć i wspomóc trawienie
 • nałóż 1-2 krople spożywczego olejku miętowego na język w celu poprawy koncentracji, obudzenia się, wspomożenia pamięci
 • na chorobę lokomocyjną: wmasuj kilka kropel w okolice brzucha, wewnątrz nadgarstków i wdychaj, a także wkropl 2-3 krople do dyfuzora samochodowego
 • koryguj arytmię serca, używając olejku podczas kąpieli lub masażu
 • płucz jamę ustną i gardło dla świeżego oddechu i dezynfekcji

UWAGA:

Nie stosuj olejku miętowego u dzieci poniżej 1,5 roku życia.

Unikaj kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, wrażliwą skórą, świeżymi ranami i oparzeniami.


Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top