Jasnota Biała – właściwości i zastosowanie

Spis treści wpisu

LAMIUM ALBUM, czyli białogłowa JASNOTA BIAŁA

BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE:

Kiedy pierwszy raz spojrzałyśmy sobie głęboko w oczy, byłam na początku podróży w głąb świata dzikich roślin jadalnych i leczniczych (jednocześnie zapraszając na spotkanie wszystko, co ma wpływ na bóle menstruacyjne, które badam od przeszło 20 lat). Białe jak śnieg elfie dzwoneczki rozświetlały zacienioną alejkę nadrzecznego lasku, w którym przechadzałam się pewnego wiosennego popołudnia. Jasnota przywitała się ze mną łagodnie, a ja przechyliłam ze zdziwieniem głowę i spojrzałam w górę, szukając rośliny, która zrzuciła na tę “pokrzywę” płatki swoich białych kwiatków. Ku mojemu zaskoczeniu nigdzie wokół nie dostrzegłam żadnych jasnych punktów, a jedynie połacie ciemnej zieleni drzew. Kucnęłam przy elfich dzwoneczkach, uśmiechnęłam się i usłyszałam wewnętrznymi zmysłami, jak jasnota mi się kłania, zapraszając do swojego świata… I tak właśnie zaczęła się nasza piękna przyjaźń. 

Pisząc ten tekst, popijam napar z jej pysznych kwiatów. Jesteśmy tu razem. Jasnota Biała ma Ci wiele do opowiedzenia, a ja jestem dziś jej oddaną posłanniczką.

Historia

Znana była już w XV wieku – wspominają o niej Dioskorides, Lonicer i Matthiolus. Nadano jej łacińskie imię ​Lamium album​, co brzmi w moim odczuciu bardzo magicznie – niczym zaklęcie rozświetlające mrok. Polskie tłumaczenie tej wieloletniej archeofitki miło oddaje ten wydźwięk – chociaż zwana jest przez niektórych “głuchą pokrzywą”, choć moim skromnym zdaniem głucha wcale nie jest – po prostu nie parzy skóry. Faktycznie na pierwszy rzut oka można pomylić ją z pokrzywą, jednak między majem a sierpniem wyraźnie wyróżnia się z gąszczu czterokanciastych łodyg i lancetowatych liści z ogonkami, skromnie prezentując śnieżnobiałe płatki skupione w kątach górnych liści w nibykółkach (a po ususzeniu kwiaty stają się kremowobiałe, wręcz pożółkłe – zresztą niegdyś wykorzystywano również jej właściwości barwiące, otrzymując kolor żółty z ziela). 

Chociaż jest rośliną synantropijną, czyli rosnącą w pobliżu siedlisk ludzkich (z gr. syn – razem, anthropos – człowiek) i z pozoru można spotkać ją w wielu zacienionych miejscach – w sadach, ogrodach, przy budynkach, pod płotami, w zaroślach czy na polanach leśnych (lubi gleby żyzne, azotowe), to wcale nie jest aż tak pospolita jak pokrzywa czy nawet jej purpurowa siostra, którą akurat ja widuję na każdym spacerze. Żeby sportretować Jasnotę Białą do tego tekstu, wybrałam się na wieś w okolice ukochanej Puszczy Kampinoskiej, gdzie spędziłam całe zeszłe lato. Nie wiedziałam, gdzie tym razem mi się ukaże, ale byłam pewna, że to zrobi w najbardziej odpowiednim momencie, skoro wybieram się do niej ze szczególną intencją spotkania (jako posługa dla łaknących wiedzy). Co tu dużo pisać – tak też się stało! Najpierw natknęłam się, co prawda, na Jasnotę Purpurową, którą poprosiłam o popchnięcie mnie w ramiona Jasnoty Białej – w ramach tej intencji skosztowałam jeden koszyczek, po czym przeniosłam się w inny obszar. I nagle, skręcając w stronę Wisły w mniej uczęszczaną drogę, za starym drewnianym kościółkiem dostrzegłam piękne dzikie zarośla pełne pokrzywy, przytulii, jaskółczego ziela i, rzecz jasna – Jasnoty Białej! Zawsze rośnie mi serce, kiedy oczom ukazuje się roślina, której szukam – a kiedy szukam, to znaczy, że jest misja! 

Przechodząc zatem do tego, w czym ​Lamium album​ może nam pomóc, zaznaczę jeszcze, że jest to bylina miododajna, więc wspiera nie tylko potrzebujących jej właściwości ludzi, ale i cały ekosystem, goszcząc w swoich białych frędzelkach różne zapylające owady. Oczywiście Jasnota Biała nabrała mnie raz jeszcze, kiedy to zerwałam pierwszy raz jej koronę kwiatową i zauważyłam czarne “jajeczka” pod płatkami kwiatów, myśląc, że to larwy owadów. Jak się wkrótce okazało, te czarne “larwy” to stały element jej menu, czyli owoce-pylniki – narzędzia rozrodcze, zawierające tzw. elajosomy – ciałka mrówcze (ach!), czyli specjalne tłuszczowe wyrostki nasion, którymi mrówki uwielbiają się odżywiać i właśnie z tymi żyjątkami Jasnota Biała (jak i jej siostry) weszła w mutualizm, czyli swoistą ochronną interakcję międzygatunkową, zapewniającą przetrwanie obu gatunkom! 

Składniki tej białogłowej królewny bardzo holistycznie traktują organizm człowieka, wpływając​ na błony śluzowe jednocześnie przeciwzapalnie (irydoidy), regenerująco (minerały), osłaniająco (śluzy) i ściągająco oraz odkażająco (garbniki).

SKŁADNIKI AKTYWNE

● śluz 

● garbniki 

● flawonoidy 

● saponiny 

● olejek eteryczny 

● sole mineralne 

● witaminy C i A 

● związki irydoidowe 

● związki zasadowe (np. cholinę) 

● kwasy wielofenolowe 

 

WŁAŚCIWOŚCI

● przeciwzapalne i regenerujące na uszkodzony nabłonek (tworząc śluzy ochronne) 

● uszczelniające na ściany włośniczek 

● hamujące mikrokrwawienie z drobnych naczyń 

● moczopędne, przyspieszające metabolizm 

● przeciwwysiękowe 

● wykrztuśne 

● czyszczące krew i wątrobę 

● słabo ściągające 

● zmiękczające

SUROWIEC ZIELARSKI

● KWIATY suszone w cieniu w temperaturze do 30 stopni C 

● ZIELE suszone w cieniu w temperaturze do 30 stopni C 

● KORZEŃ suszony w piekarniku rozgrzanym do 60 stopni (wykazuje najsilniejsze działanie przeciwastmatyczne i przeciwprzeziębieniowe 

ZASTOSOWANIE

● bóle menstruacyjne 

● zbytnie krwawienie maciczne / brak miesiączkowania (tylko w kompozycji ziołowej) 

● stany zapalne macicy, pochwy (tu najlepsze płukanki lub nasiadówki) 

● białe upławy, stany ropne 

● dolegliwości przewodu pokarmowego (wzdęcia, niestrawność) 

● problemy odbytu i odbytnicy (biegunki) 

● problemy układu moczowego, prostata 

● nieżyty jamy ustnej, gardła 

● zapalenie oskrzeli 

● niedokrwistość, anemia 

● wysypki skórne, trądzik, egzema 

● lekkie oparzenia, obrzęki, żylaki, hemoroidy 

● niepokój

JAK STOSOWAĆ?

ODWAR​ z kwiatów w odpowiedniej​ MIESZANCE ZIOŁOWEJ​ – bowiem dopiero zespołowo zastosowane zioła mają szansę przywrócić równowagę biologiczną w pełnej harmonijnej współzależności. Jak pisze znamienity znawca ziołolecznictwa ojciec Klimuszko “bezwzględnym warunkiem uzyskania dobrych efektów leczenia ziołami jest umiejętność ich doboru i połączenie w odpowiedni zestaw”. Oczywiście możesz pić też Jasnotę Białą solo – po prostu czuwaj nad ilością i częstotliwością, żeby nie przesadzić w żadną stronę. 

ODWAR​ z ziół olejkodajnych ​zawsze robimy na śwież​o, nie gotując ziół w garnku, by nie straciły olejków eterycznych i witamin. Kopiastą łyżkę mieszanki ziołowej należy zalać wrzątkiem i zostawić do zaparzenia na 3 godziny. Następnie przecedzić, lekko podgrzać i pić​ 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem​. 

Jasnota Biała najlepiej sprawdzi się w połączeniu z ziołami zawierającymi: 

● krzemionkę: ziele skrzypu, poziewnika, miodunki, rdestu ptasiego 

● związki hamujące krwawienie: ziele tasznika, rdestu ostrogorzkiego, przymiotna kanadyjskiego 

● związki regenerujące błony śluzowe: kwiat nagietka, rumianku, ziele krwawnika, przywrotnika, bukwicy, świetlika, liść babki, korzeń łopianu, żywokostu 

BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE:

kwiat jasnoty białej, kwiat ślazu, liść mięty pieprzowej, liść melisy, kwiat wrzosu, kwiat nagietka, koszyczki rumianku, ziele krwawnika, ziele dziurawca 

ALERGIA ZWIĄZANA Z MIESIĄCZKOWANIEM

 ​(migrena, pokrzywka, podrażnienia skóry, dychawica oskrzelowa): kwiat jasnoty białej, korzeń kozłka, korzeń arcydzięgla, korzeń lukrecji, kwiat lawendy, ziele przywrotnika, ziele drapacza, ziele krwawnika, ziele dziurawca 

BRAK MIESIĄCZKOWANIA:

kwiat jasnoty białej, kwiat ślazu, kwiat nagietka, liść rozmarynu, liść melisy, liść pokrzywy, liść mięty pieprzowej, liść ruty, ziele krwawnika, kora wierzby, korzeń kozłka 

CHOROBY SKÓRY

kwiat jasnoty białej, kłącze perzu, liście brzozy, liście pokrzywy, ziele fiołka trójbarwnego

MACERAT

na leczenie skóry lub dopochwowo. Świeże kwiaty Jasnoty Białej spryskaj alkoholem i odstaw na kilka minut. Zalej ciepłym olejem roślinnym w proporcji 1:1 – najlepiej w ciemnej butelce (np. po oliwie z oliwek) lub w słoiku owiniętym papierem czy materiałem. Wierzch oleju spryskaj alkoholem i zakręć słoik. Odstaw na 2 tygodnie, czasem wstrząsając. Po tym czasie zlej olej do innego podobnego naczynia i odciśnij kwiaty. 

ESENCJA

z kwiatów i/lub liści. Esencje przygotowuje się przede wszystkim w ramach wsparcia emocjonalnego, chociaż, oczywiście, tak przygotowana substancja zawiera również cenne składniki oddziałujące na ciało fizyczne. Jako że ciało fizyczne, umysł i emocje są ściśle ze sobą połączone, to esencję można określić jako swoisty eliksir mocy. O tym, jak własnoręcznie przygotować esencję z roślin dowiesz się w osobnym rozdziale, jest to bowiem bardzo delikatny i specyficzny proces. 

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.    Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe,

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry