Jak stosować olejki eteryczne?

Spis treści wpisu

Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w przeciwieństwie do leków farmakologicznych, które pomagają w jednej sprawie, a działają destrukcyjnie na wiele innych, działanie olejków jest holistyczne i długotrwałe, wspierając cały ustrój naszego organizmu.

Rozpoczynając po raz pierwszy kurację olejkami eterycznymi o wartości terapeutycznej, zaplanuj najpierw program oczyszczenia i spożywaj dużo wody, która wypłukuje z organizmu toksyny.

Jeśli dziecko połknie olejek eteryczny w niekontrolowany sposób, podaj mu łyżkę oleju, szklankę mleka, śmietanę, jogurt lub inną bezpieczną, rozpuszczalną tłustą ciecz do picia, a w razie potrzeby zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej.

MIEJSCOWO (na skórę)

NIGDY nie podawaj olejków eterycznych do uszu ani do oczu!

Nie dotykaj soczewek kontaktowych ani nie pocieraj oczu. Gdy to się jednak zdarzy, natychmiast usuń soczewki kontaktowe, a oko zwilż olejem bazowym – NIE wodą, która wzmocniłaby jeszcze nieprzyjemne wrażenia.

Każdy z nas jest inny, a olejki eteryczne to bardzo mocne substancje. Za pierwszym razem przetestuj nowy olejek, nakładając go na skórę ostrożnie i zawsze rozcieńczaj w roślinnym oleju bazowym, np. V-6 (jedynie Lavender i Peppermint nie wymagają użycia oleju bazowego). Odczekaj kilka minut i upewnij się, że Twoja skóra nie ujawnia żadnych niepożądanych rekacji. Wobec podejrzenia o uczulenie (objawem może być zaczerwienienie, swędzenie itp) należy przetestować olejek na ramieniu i sprawdzić jej wygląd skóry po 24 godzinach.

Olejki eteryczne doskonale się ze sobą mieszają, jednak zanim zbierzesz doświadczenia i nauczysz się je stosować, staraj się nie mieszać więcej niż 2-3 olejki.

Ostrożnie stosuj olejki na skórę, która jest już bardzo nasączona kosmetykami, produktami do pielęgnacji ciała, środkami czystości zawierającymi syntetyczne chemikalia. Niektóre z nich – zwłaszcza chemikalia na bazie ropy naftowej – mogą przenikać i pozostać w skórze i tkankach tłuszczowych przez wiele dni lub nawet tygodni po użyciu, powodując uczulenia w kontakcie z naturalnymi substancjami oczyszczającymi zawartymi w olejkach, które od razu wejdą w reakcję z toksynami w skórze. Niskie pH skóry wywołuje tzw. kwaśny odczyn, który może powodować minimalnie alergiczną reakcję.

Olejki cytrusowe, takie jak olejek Lemon, Orange, Bergamot, Niaouli, Tangerine, Grapefruit i mieszanki z ich zawartością nie są odpowiednie do stosowania na skórę wystawioną potem na słońce i mogą powodować reakcje alergiczne – nie należy ich stosować na skórę, która w ciągu 24-72 godzin narażona będzie na działanie promieni słonecznych lub ultrafioletowych.

Olejki „gorące” takie jak Oregano, Cinnamon, Clove, Thyme, Eucalyptus oraz mieszanki takie jak Thieves, PanAway, Relieve It czy Exodus II trzymaj poza zasięgiem dzieci. Te olejki dobrze jest zawsze rozcieńczać w większej ilości oleju bazowego w przypadku aplikacji na skórę czy doustnie.

Najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne miejsce do stosowania olejków eterycznych bezpośrednio na skórę to nasze stopy. Tablica punktów Vitaflex, które rezonują bezpośrednio z naszymi organami wewnętrznymi widoczna jest poniżej.

KĄPIEL

Zmieszaj kilka kropli olejków z solą Epsom i letnią wodą, zamieszaj. Taki roztwór wlej do wanny.

Nie przekraczaj 10 kropli olejków eterycznych do kąpieli – zwykle wystarczają 2-3 krople, by dobrze się poczuć.

DYFUZJA

Do dyfuzora o pojemności ok. 400-500 ml daj 4-10 kropli jednego lub kilku olejków łącznie. Dyfuzuj 30-45 minut do 3 razy dziennie lub wedle uznania.

INHALACJA

Inhalacja bezpośrednia olejków eterycznych, choć szalenie efektywna, nie powinna być stosowana dłużej niż 10-15 minut w ciągu dnia. Astmatycy powinni unikać tak bliskiego kontaktu z substancjami zawartymi w olejkach – w ich przypadku dyfuzowanie jest o wiele lepszą metodą terapeutyczną.

PRZECHOWYWANIE

Trzymaj butelki olejków eterycznych szczelnie zamknięte i przechowuj je w z dala od światła w temperaturze maksymalnie pokojowej, z dala od źródeł ciepła.

Prawidłowo przechowywane olejki eteryczne zachowują swoją moc przez wiele lat i mogą przedłużyć przydatność innych naturalnych produktów bez konserwantów (maceratów, kosmetyków, hydrolatów itp).

PRZECIWWSKAZANIA

Epileptycy i osoby z nadciśnieniem nie powinny stosować olejków z wysoką zawartością ketonów (Bazylii, Rozmarynu, Szałwi, Estragonu i Kopru Włoskiego i Wrotyczu).

Alergicy powinni przez pierwszym użyciem danego olejku zrobić małą próbę na skórze w okolicy ramienia i obejrzeć skutki działania olejku po 30 minutach.

Ciąża jest przeciwskazaniem to stosowania następujących olejków eterycznych: anyżowy (Anis), cynamonowy (Cinnamon), estragonowy (Tarragon), golteriowy (Wintergreen), goździkowy (Clove), jałowcowy (Juniper), tymiankowy (Thyme), z gałki muszkatołowej (Nutmeg), fenkułowy (Fennel), z oregano (Origanum), palczatkowy (Citronella), wrotyczowy (Blue Tansy).

Przez pierwszych 20 tygodni ciąży nie należy stosować następujących olejków eterycznych: bazyliowy (Basil), cedrowy (Cedarwood), cyprysowy (Cypress), mirrowy (Myrrh), z mięty pieprzowej (Peppermint), rozmaryno (Rosemary) i szałwiowy (Sage, Clary Sage) oraz mieszanek zawierających te olejki.

Nie zaleca się również stosowania Techniki Raindrop ani przyjmowania olejków wewnętrznie matkom, które przed ciążą nie miały do czynienia z olejkami.

Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem podczas rozpoczynania jakiegokolwiek programu z użyciem olejków eterycznych. 

Wiele kobiet w ciąży potwierdza bardzo pozytywne reakcje swojego ciała i organizmu nienarodzonego dziecka, gdy czyste olejki eteryczne są nakładane na skórę, ale zawsze należy w pierwszej kolejności przeprowadzić własne doświadczenia i samoobserwację.

Dzieci, a także osoby starsze są delikatne i powinny być otoczone szczególną opieką, jednak olejki eteryczne są dla nich doskonałe! 

Stosuj olejki eteryczne i dla dzieci, i dla osób starszych z zastrzeżeniem, że i jedni i drudzy potrzebują odpowiednio mniejszych ilości i mniejszych stężeń substancji aktywnych, czyli organicznych związków chemicznych zawartych w olejkach. W większości przypadków używaj oleju bazowego, podając olejki na skórę. 

Olejki eteryczne bogate w mentol (takie jak Peppermint) lub eugenol (takie jak Eucalyptus) nie powinny być stosowane w okolicy gardła lub szyi u dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy. Dzieciom takim można podawać taki olejek w bezpiecznej odległości, nasączając tkaninę lub wacik tak, by opary eteryczne dosięgały go z odległości ok. 1 metra przez pół godziny. Powtórz inhalację w miarę potrzeb po godzinie lub dwóch. 

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

Olejek pomarańczowy ~ POMARAŃCZA (Citrus sinensis) właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania POMARAŃCZA – KROPLA SŁOŃCA Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejek pomarańczowy, czasem mylony z olejkiem Neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy. Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe, rosnące spokojnie w ciszy, z dala od zgiełku, chemii, brudu, w

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jasnota Biała – właściwości i zastosowanie

LAMIUM ALBUM, czyli białogłowa JASNOTA BIAŁA BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE: Kiedy pierwszy raz spojrzałyśmy sobie głęboko w oczy, byłam na początku podróży w głąb świata dzikich roślin jadalnych i leczniczych (jednocześnie zapraszając na spotkanie wszystko, co ma wpływ na bóle menstruacyjne, które badam od przeszło 20 lat). Białe jak śnieg elfie dzwoneczki rozświetlały zacienioną alejkę nadrzecznego lasku, w którym przechadzałam się

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry