naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwo

Jak stosować olejki eteryczne?

Spis treści wpisu

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

 

Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w przeciwieństwie do leków farmakologicznych, które pomagają w jednej sprawie, a działają destrukcyjnie na wiele innych, działanie olejków jest holistyczne i długotrwałe, wspierając cały ustrój naszego organizmu.

Rozpoczynając po raz pierwszy kurację olejkami eterycznymi o wartości terapeutycznej, zaplanuj najpierw program oczyszczenia i spożywaj dużo wody, która wypłukuje z organizmu toksyny.

Jeśli dziecko połknie olejek eteryczny w niekontrolowany sposób, podaj mu łyżkę oleju, szklankę mleka, śmietanę, jogurt lub inną bezpieczną, rozpuszczalną tłustą ciecz do picia, a w razie potrzeby zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej.

 

Poniżej wyjaśniam, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne klasy terapeutycznej – nie poruszam w tym artykule tematu stosowania olejków eterycznych z nieznanych źródeł, olejków zapachowych, olejków mieszanych, syntetycznych i innych olejków, które są dostępne na rynku w cenie do 15 zł, nawet olejków dostępnych w aptekach, ponieważ według mojej najlepszej wiedzy takich olejków lepiej w ogóle nie stosować – mogą narobić więcej szkody niż pożytku.

 

 

naturalne olejki eteryczne bezpieczeństwoJak stosować olejki eteryczne?


MIEJSCOWO (na skórę)

1. NIGDY NIE APLIKUJ olejków eterycznych DO USZU ANI DO OCZU

Nie dotykaj soczewek kontaktowych ani nie pocieraj oczu. Gdy to się jednak zdarzy, natychmiast usuń soczewki kontaktowe, a oko zwilż olejem bazowym – NIE wodą, która wzmocniłaby jeszcze nieprzyjemne wrażenia.

2. ZRÓB TEST UCZULENIOWY olejku eterycznego

Każdy z nas jest inny, a olejki eteryczne to bardzo mocne substancje. Za pierwszym razem przetestuj nowy olejek, nakładając go na skórę ostrożnie i zawsze rozcieńczaj w roślinnym oleju bazowym (nośnikowym). Odczekaj kilka minut i upewnij się, że Twoja skóra nie ujawnia żadnych niepożądanych rekacji. Wobec podejrzenia o uczulenie (objawem może być zaczerwienienie, swędzenie itp) należy przetestować olejek na ramieniu i sprawdzić jej wygląd skóry po 24 godzinach.

3. NIE MIESZAJ wielu olejków eterycznych na raz

Olejki eteryczne doskonale się ze sobą mieszają, jednak zanim zbierzesz doświadczenia i nauczysz się je stosować, staraj się nie mieszać więcej niż 2-3 olejki eteryczne.

 

 

4. REAKCJE ALERGICZNE NA SKÓRZE po stosowaniu olejków eterycznych

Ostrożnie stosuj olejki na skórę, która jest już bardzo nasączona kosmetykami, produktami do pielęgnacji ciała, środkami czystości zawierającymi syntetyczne chemikalia. Niektóre z nich – zwłaszcza chemikalia na bazie ropy naftowej – mogą przenikać i pozostać w skórze i tkankach tłuszczowych przez wiele dni lub nawet tygodni po użyciu, powodując uczulenia w kontakcie z naturalnymi substancjami oczyszczającymi zawartymi w olejkach, które od razu wejdą w reakcję z toksynami w skórze. Niskie pH skóry wywołuje tzw. kwaśny odczyn, który może powodować minimalnie alergiczną reakcję.

 

 

5. UWAŻAJ NA FOTOUCZULAJĄCE olejki eteryczne

Niektóre olejki cytrusowe tłoczone ze skórek owoców, takie jak olejek cytrynowy, bergamotowy, z gorzkiej pomarańczy, limonkowy, mandarynkowy, grejpfrutowy, jak i olejki eteryczne z kminku, arcydzięgla, ruty czy nasiona selera, oraz mieszanki aromaterapeutyczne z ich wysoką zawartością nie są odpowiednie do stosowania na skórę wystawioną potem na słońce, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne – nie należy ich zatem stosować na skórę, która w ciągu 24-72 godzin narażona będzie na działanie promieni słonecznych lub ultrafioletowych.

6. ROZCIEŃCZANIE olejków eterycznych OLEJEM BAZOWYM

Olejki ziołowe i „gorące” takie jak olejek z oregano, olejek cynamonowy, goździkowy, tymiankowy, olejki eukaliptusowe oraz mieszanki z ich wysoką zawartością, takie jak przeciwwirusowa mieszanka Olejek Alchemików czy też jej pierwowzór – legendarny olejek Thieves – trzymaj szczególnie poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Te olejki eteryczne zawsze rozcieńczaj w większej ilości oleju bazowego w przypadku aplikacji na skórę czy przy stosowaniu olejków doustnie.

Najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne miejsce do stosowania olejków eterycznych bezpośrednio na skórę to nasze stopy. Tablica punktów refleksologicznych, które rezonują bezpośrednio z naszymi organami wewnętrznymi, widoczna jest obok.KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA z olejkami eterycznymi

Zmieszaj kilka kropli olejków eterycznych z solą Epsom i letnią wodą, zamieszaj. Taki roztwór wlej do wanny. Możesz również połączyć olejek eteryczny z olejem bazowym i wlać do wanny – wtedy rozcieńczysz olejek, który nie przyklei się samoistnie do skóry, ale i tak taka mikstura nie rozcieńczy się w wodzie, chyba że dodasz bio solubol / solubilizator, który można kupić w intenrnecie.

Nie przekraczaj 10 kropli olejków eterycznych do kąpieli – zwykle wystarczają 2-3 krople naturalnych olejków eterycznych jakości terapeutycznej, by dobrze się poczuć!

 

DYFUZJA ULTRADŹWIĘKOWA olejków eterycznych

Do profesjonalnego dyfuzora ultradźwiękowego do aromaterapii o pojemności ok. 400-500 ml dodaj 4-10 kropli jednego lub kilku olejków eterycznych łącznie. Dyfuzuj przynajmniej przez 30-45 minut do 3 razy dziennie lub wedle uznania czy zaleceń specjalisty. 

 

INHALACJA z olejkami eterycznymi

Inhalacja bezpośrednia olejków eterycznych, choć szalenie efektywna, nie powinna być stosowana dłużej niż 10-15 minut w ciągu dnia. Astmatycy powinni unikać tak bliskiego kontaktu z substancjami zawartymi w olejkach – w ich przypadku dyfuzowanie jest o wiele lepszą metodą terapeutyczną.

 

 

 

PRZECHOWYWANIE olejków eterycznych

Trzymaj butelki olejków eterycznych szczelnie zamknięte i przechowuj je w z dala od światła w temperaturze maksymalnie pokojowej, z dala od źródeł ciepła. Prawidłowo przechowywane olejki eteryczne zachowują swoją moc przez wiele lat i mogą przedłużyć przydatność innych naturalnych produktów bez konserwantów (maceratów, kosmetyków, hydrolatów itp).


PRZECIWWSKAZANIA do stosowania olejków eterycznych

Epileptycy i osoby z nadciśnieniem nie powinny stosować olejków z wysoką zawartością ketonów (Bazylii, Rozmarynu, Szałwi, Estragonu i Kopru Włoskiego i Wrotyczu).

 

Alergicy powinni przez pierwszym użyciem danego olejku zrobić małą próbę na skórze w okolicy ramienia i obejrzeć skutki działania olejku po 30 minutach.

 

Ciąża jest przeciwskazaniem to stosowania następujących olejków eterycznych: anyżowy (Anis), cynamonowy (Cinnamon), estragonowy (Tarragon), golteriowy (Wintergreen), goździkowy (Clove), jałowcowy (Juniper), tymiankowy (Thyme), z gałki muszkatołowej (Nutmeg), fenkułowy (Fennel), z oregano (Origanum), palczatkowy (Citronella), wrotyczowy (Blue Tansy).

 

Przez pierwszych 20 tygodni ciąży nie należy stosować następujących olejków eterycznych: bazyliowy (Basil), cedrowy (Cedarwood), cyprysowy (Cypress), mirrowy (Myrrh), z mięty pieprzowej (Peppermint), rozmaryno (Rosemary) i szałwiowy (Sage, Clary Sage) oraz mieszanek zawierających te olejki.

Nie zaleca się również stosowania Techniki Raindrop ani przyjmowania olejków wewnętrznie matkom, które przed ciążą nie miały do czynienia z olejkami.

Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem podczas rozpoczynania jakiegokolwiek programu z użyciem olejków eterycznych. 

Wiele kobiet w ciąży potwierdza bardzo pozytywne reakcje swojego ciała i organizmu nienarodzonego dziecka, gdy czyste olejki eteryczne są nakładane na skórę, ale zawsze należy w pierwszej kolejności przeprowadzić własne doświadczenia i samoobserwację.

 

Dzieci, a także osoby starsze są delikatne i powinny być otoczone szczególną opieką, jednak olejki eteryczne są dla nich doskonałe! 

Stosuj olejki eteryczne i dla dzieci, i dla osób starszych z zastrzeżeniem, że i jedni i drudzy potrzebują odpowiednio mniejszych ilości i mniejszych stężeń substancji aktywnych, czyli organicznych związków chemicznych zawartych w olejkach. W większości przypadków używaj oleju bazowego, podając olejki na skórę. 

 

Olejki eteryczne bogate w mentol (takie jak Peppermint) lub eugenol (takie jak Eucalyptus) nie powinny być stosowane w okolicy gardła lub szyi u dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy. Dzieciom takim można podawać taki olejek w bezpiecznej odległości, nasączając tkaninę lub wacik tak, by opary eteryczne dosięgały go z odległości ok. 1 metra przez pół godziny. Powtórz inhalację w miarę potrzeb po godzinie lub dwóch. 

Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top