Jak działają olejki eteryczne

Spis treści wpisu

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość.

Dlaczego tak jest?

Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY to swoista pieczęć, która koduje daną emocję w konkretnej sytuacji.

Wpływ wąchania czystych olejków eterycznych na naszą psychikę to całkiem nowe odkrycie naukowe i jedno z najbardziej obiecujących w kontekście leczenia dolegliwości psychicznych i psychosomatycznych. Jednak tzw. aromaterapia to nie tylko kodowanie pamięci emocjonalnej. Rośliny mają bowiem szeroki wachlarz działania na cały nasz organizm – mogą przeprogramować pamięć emocjonalną, dotleniają, naprawiają uszkodzone komórki DNA, usuwają toksyny, poprawiają krążenie, odżywiają krew, a co za tym idzie – ogólną kondycję. Czyste esencje roślin olejkodajnych robią jeszcze jedną bardzo istotną rzecz – stymulują pracę peptydów (wpływając np. na funkcje neuroprzekaźników i hormonów).

Tak czyste i wolno destylowane olejki jak Young Living mają również wysokie wibracje elektromagnetyczne, które tracimy, pijąc kawę, paląc papierosy, denerwując się i w wielu innych sytuacjach, które odczuwamy jako „zabierające energię”. Wiele innych czystych olejków jak Oilo również wykazuje te same zdolności, jednak ich wibracje nie są zmierzone. Można to jednak poczuć na własnej skórze – a właściwie całym swoim jestestwem.

Jak może wiecie, olejki eteryczne dodawane są do kosmetyków a nawet jedzenia (jeśli są dopuszczone do spożycia, choć w dzisiejszych czasach dopuszcza się do spożycia takie trucizny, że akurat na byle jakie standardy nie należy zwracać uwagi – o wiele bardziej godne zaufania są certyfikaty prywatne takie jak Seed to Seal czy polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Olejków Eterycznych lub Instytut Aromaterapii).

Oczywiście w przypadku stosowania na skórę czy nawet doustnie, olejki eteryczne mają przede wszystkim wpływ na fizyczną część organizmu (kondycja skóry, mięśni, kości itp). Jednak to właśnie INHALACJA i DYFUZJA olejków ma największy wpływ na nasz umysł, czyli emocje, czyli hormony, czyli… ogólny stan psychiczny i rozwój duchowy – o ile wierzycie, że dusza istnieje ja wierzę. I czuję olbrzymi wpływ olejków eterycznych na całe moje życie. Olejki Young Living oraz Oilo nie raz pomogły mi wydostać się z negatywnego ciągu myślowego, niskiego zasobu energii życiowej czy po prostu melancholii, która nie pozwalała mi iść na przód.

Kiedy wdychamy czyste olejki eteryczne świadomie i bezpośrednio z buteleczki czy dyfuzora, stają się one istnymi remediami psychologicznymi. To właśnie nazywamy prawdziwą AROMATERAPIĄ.

Tworzenie własnych eliksirów olejkowych, wsłuchując się w swoje zmysły, reakcje ciała, umysłu, duszy na konkretne olejki eteryczne – to połączenie KREATYWNOŚCI oraz TERAPII. Już sam proces kreacji jest terapią, a kiedy tworzymy coś, co dodatkowo uzdrawia, kiedy z tego korzystamy – można taki rytuał porównać jedynie do przygotowywania posiłku. Bo czyste olejki eteryczne i eliksiry, które z nich tworzymy to właśnie posiłek dla umysłu. Comfort food dla duszy. To wszystko sprawia, że kontakt z czystymi olejkami eterycznymi tworzy w nas poczucie CAŁOŚCI.

Jedna kropla wysokiej jakości olejku, destylowanego z organicznie uprawianych roślin, w najniższych możliwych temperaturach, pod niskim ciśnieniem, powoli – ta jedna kropla wpływa na ciało, umysł i duszę. Tak działa roślinna krew!

Peter Holmes tak pisze o olejkach eterycznych w swojej książce Aromatica:

“Olejki eteryczne wykazują zapierającą dech w piersiach wszechstronność zastosowań – znacznie większą niż większość innych obecnie badanych metod leczenia, zarówno tradycyjnych, jak i eksperymentalnych, monodycznych lub eklektycznych. Fakt, że jeden olejek eteryczny może być skutecznie stosowany na poziomie fizjologicznym w leczeniu zapalenia i infekcji; na poziomie emocjonalnym, aby pomóc wyrównać wahania nastrojów i rozwiązywać konflikty; na poziomie umysłowym w celu zwiększenia koncentracji – jest sam w sobie zdumiewający.

Ta wszechstronność zastosowań terapeutycznych, jaką wykazują obecnie prawdziwe, czyste olejki eteryczne wyraźnie angażuje wiele ścieżek terapeutycznego oddziaływania. Co więcej, w rzeczywistości podkreśla holistyczną naturę uzdrawiania i transformacji, których wymaga dziś jednostka i zbiorowość na naszym postmodernistycznym etapie rozwoju, szczególnie na Zachodzie. (…)”.

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.    Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe,

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jasnota Biała – właściwości i zastosowanie

LAMIUM ALBUM, czyli białogłowa JASNOTA BIAŁA BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE: Kiedy pierwszy raz spojrzałyśmy sobie głęboko w oczy, byłam na początku podróży w głąb świata dzikich roślin jadalnych i leczniczych (jednocześnie zapraszając na spotkanie wszystko, co ma wpływ na bóle menstruacyjne, które badam od przeszło 20 lat). Białe jak śnieg elfie dzwoneczki rozświetlały zacienioną alejkę nadrzecznego lasku, w którym przechadzałam się

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry