jak działają olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Spis treści wpisu

Jak działa zmysł węchu?

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest?

Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY to swoista pieczęć, która koduje daną emocję w konkretnej sytuacji.

jak działa zmysł węchu

Wpływ wąchania czystych olejków eterycznych na naszą psychikę to całkiem nowe odkrycie naukowe i jedno z najbardziej obiecujących w kontekście leczenia dolegliwości psychicznych i psychosomatycznych. Jednak tzw. aromaterapia to nie tylko kodowanie pamięci emocjonalnej. Rośliny mają bowiem szeroki wachlarz działania na cały nasz organizm – mogą przeprogramować pamięć emocjonalną, dotleniają, naprawiają uszkodzone komórki DNA, usuwają toksyny, poprawiają krążenie, odżywiają krew, a co za tym idzie – ogólną kondycję. Czyste esencje roślin olejkodajnych robią jeszcze jedną bardzo istotną rzecz – stymulują pracę peptydów (wpływając np. na funkcje neuroprzekaźników i hormonów).


Jak najskuteczniej stosować olejki eteryczne?

jak działają olejki eteryczne - olejkowa szkoła

Tak czyste i wolno destylowane olejki jak Oilo mają również odpowiednio wysokie wibracje fal elektromagnetycznych, które tracimy, mając negatywne myśli, ale także pijąc niezdrowe napoje czy alkohol, paląc papierosy, denerwując się i w wielu innych sytuacjach, które odczuwamy jako „zabierające energię”. W takich momentach wpływ olejków eterycznych można poczuć na własnej skórze – a właściwie całym swoim jestestwem.

Jak może wiecie, olejki eteryczne dodawane są do kosmetyków, a nawet jedzenia – o ile są oficjalnie dopuszczone do spożycia, choć w dzisiejszych czasach dopuszcza się do spożycia takie trucizny, że akurat na te ogólne standardy nie należy zbytnio zwracać uwagi – o wiele bardziej godne zaufania są certyfikaty niezależnych instytucji, które specjalizują się w sprawdzaniu jakości olejków eterycznych i innych roślinnych półproduktów, np. polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Olejków Eterycznych.

 

Oczywiście w przypadku stosowania na skórę czy nawet doustnie, olejki eteryczne mają przede wszystkim wpływ na fizyczną część organizmu (kondycja skóry, mięśni, kości itp). Jednak to właśnie INHALACJA i DYFUZJA olejków eterycznych ma największy wpływ na nasz umysł, czyli emocje, czyli hormony, czyli… ogólny stan psycho-fizyczny i duchowy. Osobiście czuję olbrzymi wpływ olejków eterycznych na całe moje życie. Olejki Oilo, które rodzinnie sprowadzamy z różnych stron świata z najlepszych, etycznych i ekologicznych farm, nie raz pomogły mi wydostać się z negatywnego ciągu myślowego, niskiego zasobu energii życiowej czy po prostu melancholii, która nie pozwalała mi iść na przód.

 

Podstawowy kurs aromaterapii - Olejkowa Szkoła

 

Kiedy wdychamy czyste olejki eteryczne świadomie i bezpośrednio z buteleczki czy dyfuzora, stają się one istnymi remediami psychologicznymi. To właśnie nazywamy prawdziwą AROMATERAPIĄ.

Tworzenie własnych eliksirów olejkowych, wsłuchując się w swoje zmysły, reakcje ciała, umysłu, duszy na konkretne olejki eteryczne – to połączenie KREATYWNOŚCI oraz TERAPII. Już sam proces kreacji jest terapią, a kiedy tworzymy coś, co dodatkowo uzdrawia, kiedy z tego korzystamy – można taki rytuał porównać jedynie do przygotowywania posiłku. Bo czyste olejki eteryczne i eliksiry, które z nich tworzymy to właśnie posiłek dla umysłu. Comfort food dla duszy. To wszystko sprawia, że kontakt z czystymi olejkami eterycznymi tworzy w nas poczucie CAŁOŚCI.

 

Jedna kropla wysokiej jakości olejku, destylowanego z organicznie uprawianych roślin, w najniższych możliwych temperaturach, pod niskim ciśnieniem, powoli – ta jedna kropla wpływa na ciało, umysł i duszę. Tak działa roślinna krew!

 

Peter Holmes tak pisze o olejkach eterycznych w swojej książce Aromatica:

Olejki eteryczne wykazują zapierającą dech w piersiach wszechstronność zastosowań – znacznie większą niż większość innych obecnie badanych metod leczenia, zarówno tradycyjnych, jak i eksperymentalnych, monodycznych lub eklektycznych. Fakt, że jeden olejek eteryczny może być skutecznie stosowany na poziomie fizjologicznym w leczeniu zapalenia i infekcji; na poziomie emocjonalnym, aby pomóc wyrównać wahania nastrojów i rozwiązywać konflikty; na poziomie umysłowym w celu zwiększenia koncentracji – jest sam w sobie zdumiewający.

Ta wszechstronność zastosowań terapeutycznych, jaką wykazują obecnie prawdziwe, czyste olejki eteryczne wyraźnie angażuje wiele ścieżek terapeutycznego oddziaływania. Co więcej, w rzeczywistości podkreśla holistyczną naturę uzdrawiania i transformacji, których wymaga dziś jednostka i zbiorowość na naszym postmodernistycznym etapie rozwoju, szczególnie na Zachodzie. (…).

Napisane przez:

Webinar o aromaterapii (kurs aromaterapii, aromapsychologia) - Olejkowa Szkoła, Julia Mafalda Viviani
olejki eteryczne

🌸 Pachnący List # 1: Czy olejki są na wszystko?

Jeśli mówiąc „wszystko” miałabym na myśli: stres niepokój frustrację przemęczenie przebodźcowanie brak weny brak koncentracji niepewność siebie nadmierne emocje i wahania nastrojów a także ogromny wachlarz chorób cywilizacyjnych… … to mogę śmiało odpowiedzieć: TAK – olejki mogą Ci pomóc poradzić sobie z każdą sytuacją, która świadczy o nierównowadze psychofizycznej. I zamierzam Ci to udowodnić.  

Przeczytaj wpis »
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla dzieci – jak stosować?

Czy można stosować olejki eteryczne dla dzieci? Czy skondensowane esencje z roślin nie są dla nich zbyt drażniące? Kiedy i jak ich używać? Czy są takie, których należy unikać? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Damy też wskazówki, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne naturalne dla dzieci i które są dla nich absolutnie bezpieczne. Jeśli zatem chcesz włączyć je do codziennej pielęgnacji i terapii,

Przeczytaj wpis »
Scroll to Top