Olejki na miłość

Spis treści wpisu

Z tego artykułu dowiesz się, jakie hormony związane są z pożądaniem, zakochaniem i dojrzałą miłością oraz jakie olejki eteryczne z aromatycznych roślin przydadzą się w kontekście życia seksualnego i w związkach partnerskich – co sprawia, że działają jak afrodyzjaki albo wręcz przeciwnie – hamują popęd seksualny. Poza ich fitochemicznymi właściwościami, już sam zapach ma ogromną moc wpływania na nasze stany emocjonalne, mentalne i fizyczne, a wszystko za sprawą tego, jak w ogóle działa zmysł powonienia i czyste olejki eteryczne. Więcej o tym dowiesz się z webinaru: „Jak wywęszyć moc natury„.

HISTORIA WALENTYNEK

Tak jak wiele ważnych wątków życia człowieka – i temat miłości należałoby poruszać jak najczęściej, niezależnie od wyznaczonych mu dni w roku. Jednak chcę podzielić się z Wami moją wiedzą na temat hormonów i aromaterapii w tym zakresie z okazji zbliżającego się święta zakochanych, któremu patronuje święty Walenty – męczennik uznany również za patrona umysłowo chorych (co ma spory związek z byciem zakochanym – czytaj dalej:), epileptyków, podróżników czy ludzi dotkniętych plagami. Tradycja kultu miłości w dniu 14 lutego nie jest bardzo stara – podobno została zainicjowana przez Brytyjczyków w XV wieku, którzy zaobserwowali, że tego dnia ptaki dobierają się w pary. Być może jednak jeszcze wcześniejszym źródłem Walentynek jest pogańskie święto płodności.

MIŁOŚĆ W FIZJOLOGII CZŁOWIEKA

Czym w ogóle jest „miłość”? Każdy z nas może mieć własną definicję tego słowa – wiemy, natomiast, że w momencie zakochania, przywiązania czy trwałej miłości do drugiej osoby wytwarzają się w nas różne hormony.

Pierwsza faza, tzw. pożądanie, aktywuje przede wszystkim żeńskie estrogeny i męski testosteron. Następnym etapem jest zakochanie, w trakcie którego królują monoaminy, czyli dopamina (szczęście) i noradrenalina (ekscytacja), ale również gwałtowny spadek serotoniny (brak snu, skupienia, obsesyjne myśli). Te trzy neuroprzekaźniki kontrolowane są przez fenyloetyloaminę – zwaną „narkotykiem miłości”. Jest ona bardzo podobna do amfetaminy w kontekście struktury i działania, wykazuje bowiem właściwości odurzające i jest odpowiedzialna za euforię, radość, podniecenie i pewność siebie. Jej intensyfikacja powoduje jednak bezsenność, niepokój, zaburzenia łaknienia, brak tchu i koncentracji oraz przyspieszenie bicia serca. Dlatego, patrząc na człowieka z punktu widzenia psychiatrii klinicznej – stan “zakochania” można zaliczyć do zaburzeń psychicznych!

Na działanie fenyloetyloaminy uodparniamy się zwykle między 18. miesiącem a 4. rokiem trwania związku – to wtedy wydaje nam się, że nasza relacja się „wypaliła”, nie ma już sensu, bo nie czujemy tej pasji i radości, co kiedyś. Jednak to nie na tym polega budowanie relacji partnerskiej na całe życie, o której marzy wiele osób.

Etap „kochania” w sensie „wybrania” danej osoby na partnera życiowego to moment decyzji na stały związek i również temu procesowi towarzyszą konkretne hormony. U kobiet jest to oksytocyna (uruchamia się bardzo szybko, kiedy kobieta poczuje się zadbana, doceniona, adorowana, a w momencie pierwszego stosunku seksualnego podobno już jest “zakochana”, jak twierdzi terapeutka Monika Burzyńska).

Ten kobiecy hormon łagodzi stres i ból, mając działanie mocno relaksacyjne. Wywołuje również skurcze macicy podczas porodu, pobudza instynkt macierzyński u matek nowo narodzonych dzieci i wspomaga laktację. Oksytocyna wydzielana jest też pod wpływem pocałunków, pieszczot czy kobiecego orgazmu. Jednak nie tylko u kobiet wytwarza się ten hormon – mężczyznom potrzebna jest oksytocyna w celu osiągnięcia erekcji, która z kolei nie może nastąpić w momencie nadmiaru hormonu. Jej spadek pozwala też na kolejny stan podniecenia seksualnego.

Jest jeszcze jeden hormon, bardzo podobny w strukturze do oksytocyny, jednak wykazujący inne działanie: wazopresyna, zwana „hormonem wierności”. Jej stężenie zależy od adrenaliny, kortyzolu i hormonów płciowych. Wytwarzana jest ona bowiem w momencie stresu, przygotowując organizm do walki lub ucieczki, ale tym samym również stosunku seksualnego. Według badań, hormon ten pozwala na zbudowanie mocnej więzi między partnerami, wzmagając ich wzajemną czułość i opiekuńczość, ale i zazdrość – całkiem normalne i zdrowe zjawisko w momencie wyczucia silnej „konkurencji”. W poczuciu szczęścia, bezpieczeństwa i stabilizacji związku pomocne są też inne hormony szczęścia – endorfiny, przynoszące spokój, optymizm, poczucie ciepła i harmonii.

Jak zatem widzisz, stan pożądania, zakochana czy dojrzałej miłości jest bardzo silnie związany z chemią Twojego ciała. W zależności od tego, w którą stronę pragniesz skierować swoją jaźń, dobrze jest uświadomić sobie te procesy i wybrać narzędzia, które dała nam Matka Natura, byśmy mogli świadomie “projektować” chemię swojego ciała i osiągać wybrane rezultaty.

Jeśli zależy Ci na długim, stabilnym, “życiowym” partnerstwie – pamiętaj, że nie jest to zależne jedynie od momentów radości i spokoju, ale przede wszystkim od tego, jak oboje radzicie sobie w sytuacjach kryzysowych i podbramkowych, które generują hormony stresu i często emocje złości, żalu czy bezsilności. 

To w takich sytuacjach poznajemy siebie, swojego partnera i mamy szansę zrozumieć, jak nie poddawać się i nie zniechęcać do (wspólnego) życia. Życie jest bowiem usłane sytuacjami niechcianymi, których nie da się uniknąć – jednak to od Ciebie i Twojego partnera czy partnerki zależy, jak chcecie reagować na trudy i znoje doczesności. I to jest, zdaje się, najważniejsza lekcja życia na Ziemi 🙂

OLEJKI ETERYCZNE NA MIŁOŚĆ

Przedstawiam Ci listę olejków eterycznych, które mogą bardzo znacząco wpłynąć na Twój układ hormonalny i w rezultacie – na Twoje myśli, emocje i stan fizyczny. Zawsze piszę o czystych olejkach eterycznych klasy terapeutycznej Young Living – takie olejki to jedynie 2-5% z produktów dostępnych na rynku aromaterapii. Są to olejki eteryczne o najszerszym spektrum działania, przebadane klinicznie i chemicznie w kilkudziesięciu instytutach na świecie, destylowane pod niskim ciśnieniem w najniższej możliwej temperaturze, dzięki czemu olejki te posiadają bardzo wysokie częstotliwości fal elektromagnetycznych koherentnych z Twoją fizjonomią – działając nie tylko na to, do czego ich używasz, ale jednocześnie uzupełniając wszelkie inne braki w Twoim organizmie, dotleniając komórki, oczyszczając Twoje ciało z toksyn, przywracając jasność umysłu i równowagę emocjonalną.

UWAGA: kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego, szczególnie tak intensywnego jak olejki Young Living.

O tym, jak stosować olejki eteryczne Young Living, przeczytasz w opisie każdego produktu w Olejkowym Sklepie.

OLEJKI ETERYCZNE NA OZIĘBŁOŚĆ SEKSUALNĄ

Istnieje szereg badań i świadectw historycznych na to, że zapach może wzniecić pożądanie i stworzyć nastrój, który puszcza w niepamięć oziębłość seksualną czy impotencję. Aromaty z róży damasceńskiej czy jaśminu stosowane są od starożytności w celu zaintrygowania płci przeciwnej i stworzenia romantycznej atmosfery. Dzięki współczesnej nauce wiemy, że czyste olejki eteryczne bardzo skutecznie stymulują centrum emocjonalne mózgu (przysadka mózgowa – hipokamp). To wyjaśnia, dlaczego olejki eteryczne takie jak Young Living mają ogromny potencjał, by przezwyciężyć oziębłość seksualną czy impotencję, bazując na zmianie chemii w mózgu (czyli zmianie emocji).

Oziębłość seksualna jest stanem, w którym człowiek nie ma libido, w rezultacie nie pragnąc stosunku seksualnego lub nie będąc w stanie osiągnąć orgazmu. Może to doprowadzić do uczucia nieszczęścia, braku satysfakcji i przygnębienia, a bardzo często również z tych stanów emocjonalnych wynika. Kobiece “pożądanie” wygasa z wiekiem szybciej niż u mężczyzn z wielu fizycznych i energetycznych przyczyn, a zawsze zamieszane są w to hormony. Jednak dzisiejsza cywilizacja przyczyniła się w ogromny stopniu również do braku libido i impotencji u mężczyzn, czego częstą przyczyną są antydepresanty, leki na nadciśnienie, narkotyki, alkohol i zaniżony poziom testosterony.

Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci rozpalić pożądanie, pobudzając do tego mózg i w rezultacie cały organizm.

DLA KOBIET

 • Rose (olejek różany – róża damasceńska) * 10% taniej do końca lutego!
 • Jasmin (olejek jaśminowy)
 • Ylang Ylang (olejek ylangowy – jagodlin wonny)
 • Clary Sage (olejek szałwiowy – szałwia muszkatołowa)
 • Sage (olejek szałwiowy – szałwia lekarska)
 • Nutmeg (olejek z gałki muszkatołowej)
 • Geranium (olejek geraniowy)
 • Idaho Grand Fir (olejek jodłowy – jodła olbrzymia z Idaho)
 • Lemongrass (olejek lemongrasowy – z trawy cytrynowej)
 • Frankincesne i Sacred Frankincense (olejek kadzidłowy – z drzew Boswellia carterii i Boswellia sacra)
 • The Gift (mieszanka: olejek kadzidłowy – święty kadzidłowiec, jodłowy – jodła balsamiczna Idaho, jaśminowy, galbanum – zapaliczka, mirrowy, czystkowy, nardowy)
 • Live Your Passion (mieszanka: olejek sandałowy, szałwiowy – szałwia muszkatołowa, imbirowy, jaśminowy, paczulowy, cedrowy – cedr atlaski, kocankowy, arcydzięglowy, melisowy, neroli)
 • Joy (mieszanka: olejek bergamotkowy, ylangowy, geraniowy, cytrynowy, kolendrowy, mandarynkowy, jaśminowy, rumiankowy, palmarozowy, różany)
 • SclarEssence (mieszanka: olejek szałwiowy – szałwia muszkatołowa i hiszpańska, miętowy – mięta pieprzowa, fenkułowy)
 • Sensation (mieszanka: olejek kolendrowy, ylangowy, bergamotkowy, jaśminowy, geraniowy)
 • Valor (mieszanka: świerkowy – świerk czarny Northern Lights, z drzewa różanego, wrotyczowy, kadzidłowy, olej kokosowy)
 • En-R-Gee (mieszanka: olejek rozmarynowy, jałowcowy, lemongrasowy – z trawy cytrynowej, muszkatołowy, jodłowy – jodła balsamiczna Idaho, goździkowy, z czarnego pieprzu)

DLA MĘŻCZYZN

 • Idaho Blue Spruce (olejek świerkowy – świerk srebrny z Idaho)
 • Pine (olejek sosnowy)
 • Ocotea (olejek z drzewa ocotea)
 • Myrrh (olejek mirrowy)
 • Black Pepper (olejek z czarnego pieprzu)
 • Ylang Ylang (olejek ylangowy – jagodlin wonny)
 • Nutmeg (olejek z gałki muszkatołowej)
 • Ginger (olejek imbirowy)
 • The Gift (mieszanka: olejek kadzidłowy – święty kadzidłowiec, jodłowy – jodła balsamiczna Idaho, jaśminowy, galbanum – zapaliczka, mirrowy, czystkowy, nardowy)
 • Live Your Passion (mieszanka: olejek sandałowy, szałwiowy – szałwia muszkatołowa, imbirowy, jaśminowy, paczulowy, cedrowy – cedr atlaski, kocankowy, arcydzięglowy, melisowy, neroli)
 • Mister (mieszanka: olejek szałwiowy – szałwia lekarska, fenkułowy, lawendowy, mirtowy, krwawnikowy, miętowy – mięta pieprzowa, olej sezamowy)
 • Transformation (mieszanka: olejek cytrynowy, miętowy – mięta pieprzowa, szałwiowy – szałwia muszkatołowa, sandałowy, świerkowy – świerk srebrny z Idaho, kadzidłowy – święty kadzidłowiec, kardamonowy, z palo santo, z ocotea)
 • SclarEssence (mieszanka: olejek szałwiowy – szałwia muszkatołowa i hiszpańska, miętowy – mięta pieprzowa, fenkułowy)
 • Valor (mieszanka: świerkowy – świerk czarny Northern Lights, z drzewa różanego, wrotyczowy, kadzidłowy, olej kokosowy)
 • En-R-Gee (mieszanka: olejek rozmarynowy, jałowcowy, lemongrasowy – z trawy cytrynowej, muszkatołowy, jodłowy – jodła balsamiczna Idaho, goździkowy, z czarnego pieprzu)

OLEJKI ETERYCZNE NA NADMIERNE POŻĄDANIE SEKSUALNE

Jak większość dysfunkcji, tak i nadmierne pożądanie seksualne wynika z zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają człowiekowi kontrolę swojego życia seksualnego, które jest o tyle ponad “proporcje”, że dominuje nad wszystkimi innymi aspektami zdrowego, harmonijnego życia. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to forma zaburzeń obsesyjno-maniakalnych lub manifestacja stanu maniakalnego osób bipolarnych (dwubiegunowość). 

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zaburzenia, z którym nie potrafimy sobie poradzić sami – należy udać się do specjalisty zdrowia w tej dziedzinie.

Te olejki eteryczne mogą pomóc Ci kontrolować Twoje nieokiełznane żądze seksualne, przywracając Twój organizm, umysł i emocje do zdrowej harmonii – zauważ, że na tej liście również jest olejek różany Rose – ma on bowiem działanie bardzo mocno harmonizujące hormony miłości i pożądania, zatem może pomóc zarówno w przypadku oziębłości, jak i nadmiernego pożądania:

 • Rose (olejek różany – róża damasceńska) * 10% taniej do końca lutego!
 • Myrrh (olejek mirrowy)
 • Marjoram (olejek majerankowy)
 • Valerian (olejek walerianowy)
 • Lavender (olejek lawendowy)
 • Peace & Calming (mieszanka: olejek mandarynkowy, pomarańczowy, ylangowy, paczulowy, wrotyczowy)
 • Acceptance (mieszanka: olejek kolendrowy, geraniowy, bergamotkowy, kadzidłowy, sandałowy, wrotyczowy, neroli, ylangowy, olejk ze słodkich migdałów)
 • Joy (mieszanka: olejek bergamotkowy, ylangowy, geraniowy, cytrynowy, kolendrowy, mandarynkowy, jaśminowy, rumiankowy, palmarozowy, różany)
 • Harmony (mieszanka: olejek sandałowy, lawendowy, ylangowy, kadzidłowy, pomarańczowy, arcydzięglowy, geraniowy, hyzopowy, szałwiowy – szałwia hiszpańska, świerkowy, kolendrowy, bergamotkowy, cytrynowy, jaśminowy, rumiankowy – rumianek rzymski, palmarozowy, różany)

Zapraszam Cię na bezpłatną 30-minutową konsultację, podczas której dobierzemy najlepsze dla Ciebie olejki eteryczne! Napisz na essensualacademy@gmail.com, w tytule wpisując „Konsultacja olejkowa EA” lub złap mnie na insta @essensual.academy 🙂

Napisane przez:

olejek pomarańczowy właściwości zastosowanie
olejki eteryczne

Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie

OLEJEK POMARAŃCZOWY ~ POMARAŃCZA SŁODKA ~ Citrus sinensis właściwości, zastosowanie, sposób stosowania, wskazania Dzisiaj na stół zapraszam POMARAŃCZĘ! Olejki pomarańczowe, czasem mylony z olejkiem neroli, pozyskiwanym destylacją parową z kwiatów gorzkiej pomarańczy, jest zwykle tłoczony na zimno ze skórki słodkiej pomarańczy – wtedy zachowana jest jego najwyższa wartość aromaterapeutyczna.    Tylko organicznie uprawiane drzewa pomarańczowe,

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak stosować olejki eteryczne?

Czy olejki eteryczne są bezpieczne? Olejki eteryczne są ogólnie bezpieczne w użyciu, ale trzeba stosować zdrowy rozsądek i koniecznie zapoznać się z poniższymi wskazówkami.   Reakcje na olejki eteryczne, zarówno miejscowe, jak i doustne, mogą być opóźnione nawet o 2-3 dni. Dotyczy to np. grypy i, oczywiście, wielu innych bardzo poważnych schorzeń. Za to, w

Przeczytaj wpis »
olejki eteryczne

Jak działają olejki eteryczne

Zapachy. Nasza podświadomość często zwraca na nie uwagę bardziej niż świadomość. Dlaczego tak jest? Maleńkie molekuły zapachowe penetrują kanaliki węchowe w naszym nosie, idąc prosto do układu limbicznego w mózgu – czyli do obszaru fizjologicznego, gdzie m.in. przetwarzana jest pamięć emocjonalna. Mieści się tam obszar zwany hipokampem, gdzie pamięć krótkotrwała przekuwa się w długotrwałą. I właśnie ZAPACHY

Przeczytaj wpis »
Przewiń do góry